کمال فروغی، زندانی ۸۰ ساله ایرانی بریتانیایی به لندن بازگشت

چهارشنبه, ۱۳ام فروردین, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

کمال فروغی در سال ۱۳۹۰ در سفری به ایران بازداشت شد

کمال فروغی در سال ۱۳۹۰ در سفری به ایران بازداشت شد

خانواده کمال فروغی، شهروند ۸۰ ساله ایرانی بریتانیایی که سال‌ها در ایران زندانی بود، از بازگشت او به بریتانیا خبر دادند.

کامران فروغی، امروز چهارشنبه ۱۳ فروردین (اول آوریل) خبر داد که پدرش، کمال فروغی، دو هفته پیش به لندن برگشته و برای اولین بار بعد از ۹ سال به خانواده‌اش ملحق شده است.

به گفته فرزند آقای فروغی او بعد از بازگشت از ایران به دلیل نگرانی‌ها از شیوع کرونا دو هفته در قرنطینه بوده و اکنون در صحت و سلامت است.

کمال فروغی که ساکن بریتانیا است، در سال ۱۳۹۰ در سفری به ایران بازداشت و به جرم جاسوسی و همین طور داشتن مشروبات الکلی به ۸ سال زندان محکوم شد.

پرونده او در کنار زندانیان دو تابعیتی دیگر مانند نازنین زاغری که اکنون به دلیل شیوع کرونا در ایران در دوره مرخصی است، به یکی از موارد اختلاف و تنش در روابط ایران و بریتانیا تبدیل شد.

کامران فروغی گفته است که پدرش “اواخر سال ۲۰۱۸” از زندان اوین آزاد شده و در تهران زندگی می‌کرده تا این که در فوریه ۲۰۲۰ (حدود یک ماه پیش) گذرنامه ایرانی او تمدید می‌شود و او “قانونا” اجازه خروج از کشور را پیدا می‌کند.

به گفته فرزند کمال فروغی او بعد از گرفتن پاسپورت به دلیل اختلال در پروازها و پر بودن هواپیماها به خاطر شیوع کرونا و هم‌زمان شدن آن با نوروز نتوانسته بلافاصله به لندن برگردد.

کامران فروغی خبر بازگشت پدرش را در سایت کمپینی داده که برای آزادی و بازگشت کمال فروغی راه‌اندازی کرده بود. کامران فروغی در این سال‌ها همراه با همسر نازنین زاغری بارها با مقام‌های مختلف سیاسی و حقوق بشری برای آزادی اعضای خانواده‌شان دیدار کرده بود.

پیشتر احمد شهید، گزارشگر پیشین و ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران خواهان آزادی آقای فروغی شده بود و دیوید کامرون، نخست وزیر پیشین بریتانیا هم در سال ۱۳۹۴ در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران درخواست آزادی آقای فروغی را مطرح کرده بود.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.