شیرین عبادی: بدون اجازه حکومت، حق ندارید به هم وطنان خود کمک کنید!!

جمعه, 15ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

شیرین عبادی

طی اطلاعیه محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان #جمعیتهلال‌احمرایران : « سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌ها برای دریافت کمک‌های دریافتی باید مجوزهای لازم را از جمعیت هلال احمر دریافت کنند”.

یا للعجب! در حالی که در اکثر کشورها ، سیستم اداری و سازمانهای حکومتی ، موسسات مردم نهاد و خیرین را تشویق می‌کنند که در کنار کمک‌های حکومتی به مردم کمک کرده و یاری‌رسانی کنند ، اما بخشی از سازمان هلال احمر ، حتی انسانیت شهروندان را هم می خواهد وابسته اوامر حکومتی کند!

یادآوری می‌شود که جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران خودش را سازمانی غیرانتفاعی و عضوی از #صلیب_سرخ جهانی معرفی می‌کند اما در عمل آنچه رخ می‌دهد همان فرامین امنیتی تحت نظارت حکومت است.

در هیچ جای دنیا این روزها دولتها به تنهایی قادر به تامین عواقب اجتماعی و اقتصادی ناشی از #شیوعبیماریکرونا نیستند! چهره‌های هنری و ورزشی و سیاسی که توان اقتصادی دارند، از طریق خیریه‌های مختلف یا به طور شخصی بخشی از مصیبتهای این بحران را کم می‌کنند.

اما حکومت ایران و سازمانهای تحت نفوذش با هر کار داوطلبانه‌ای از جمله کمک کردن مردم به همدیگر هم مخالفند و می‌خواهند آن را نیز به سیطره خودشان در بیاورند!

در شرایطی که ناتوانی حکومت در اداره بحران ناشی از بیماری کاملا محسوس است ، تعدادی از خیرین با بودجه شخصی خود و یا گلریزان، مبالغی جهت خرید تجهیزات مورد نیاز بیمارستانها را فراهم کرده‌اند ، ناگهان سازمان هلال احمر ایران با صدور دستورالعملی موضوع را امنیتی کرده است. این تفرقه و فاصله اندازی بین مردم با ماهیت این سازمان در تضاد است.

ممانعت مردم از کمک کردن به هم و انجام کار داوطلبانه و خیرخواهانه محدود به امروز هم نیست. فراموش نکرده ایم که تعدادی از جوانانی که به کمک زلزله‌زدگان در استان آذربایجان رفته بودند، با اتهامات واهی چون « نفوذ » و «تبلیغ بهائیت » و…دستگیر و مدتی را در زندان سپری کردند تا فراموش نکنند که حتی انسانیت و کمک به هم‌نوع در جمهوری اسلامی بدون اجازه مأمورین حکومت، می تواند جرم محسوب شود.

نمونه دیگر این طرز تفکر برخورد مأمورین امنیتی با وکلایی است که به طور رایگان دفاع از متهمان سیاسی و عقیدتی را قبول می‌کردند. «کانون مدافعان حقوق بشر» با همین انگیزه توسط عده‌ای از وکلای داوطلب و مدافعان حقوق بشر راه‌اندازی شد. اما دیدیم که چه عاقبتی منتظر همه آنها بود.

عجیب ترین بخش صحبت رئیس هلال احمر این است که: “اگر این مجوز اخذ نشده باشد، قوه ‌قضاییه با پیگیری سازمان مدیریت بحران کشور اقدام به مسدود کردن حساب‌ها خواهد کرد و این افراد باید پس از اخذ مجوز، حسابشان را مجددا آزاد کنند”.

در حقیقت تنها نتیجه این دستور حکومتی آن است که هرگز فراموش نکنید در جمهوری اسلامی زندگی می کنید!

https://t.me/shirinebadiofficial


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.