کرونا؛ آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۱۱ روز با برداشت از صندوق توسعه ملی موافقت کرد

سه شنبه, 19ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

حسن روحانی گفته "رهبر ایران مانند سایر رهبران دنیا نیست که در حساب‌های خارجی خود میلیون‌ها دلار داشته باشد"

حسن روحانی گفته “رهبر ایران مانند سایر رهبران دنیا نیست که در حساب‌های خارجی خود میلیون‌ها دلار داشته باشد”

دولت حسن روحانی خبر داده است که آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، پس از یازده روز، با درخواست رئیس‌جمهوری برای برداشت ۱ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی با هدف مبارزه با ویروس کرونا موافقت کرده است.

منابع رسمی دولت ایران گزارش داده‌اند که آقای روحانی از آیت الله خامنه‌ای به دلیل موافقت با این برداشت قدردانی کرده و دستور داده یک میلیارد یورو به مصرف “نیازهای وزارت بهداشت” برسد و تا میزان ممکن “از تولیدات داخلی و شرکت‌های دانش بنیان” استفاده شود.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، قرار است بخشی از این یک میلیارد یورو هم به صندوق بیمه بیکاری پرداخت شود.

مطابق قوانین ایران برداشت از صندوق توسعه ملی به مصوبه مجلس احتیاج دارد یا برای دسترسی فوری به منابع آن حکم حکومتی رهبر لازم است. هرچند مجلس شورای اسلامی به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل است اما در موارد پیشین برداشت از صندوق توسعه ملی که عمدتا برای کمک به برنامه‌های نظامی و سپاه پاسداران بود، این کار با مجوز آیت الله خامنه ای انجام شد.

صندوق توسعه ملی ایران یک سازمان دولتی است که در سال ۱۳۸۹ جایگزین حساب ذخیره ارزی (بعدا صندوق ذخیره ارزی) ایران شد. این حساب در زمان دولت محمد خاتمی تأسیس شده بود.

صندوق توسعه ملی در ایران برای سرمایه‌گذاری بلندمدت درآمدهای نفتی و کم کردن وابستگی دولت به نفت در هزینه‌های جاری ایجاد شده و قرار بوده “حداقل ۳۰ درصد” از درآمدهای نفت و گاز ایران به این صندوق واریز شود.

دولت ایران می‌گوید به دلیل تحریم‌های آمریکا و کاهش درآمدهایش برای مبارزه به شیوع ویروس کرونا به منابع مالی احتیاج دارد و خواستار رفع تحریم های ایالات متحده است اما آمریکا می‌گوید نهادهای مالی تحت اختیار آیت الله خامنه ای به قدری ثروتمند هستند که نیازهای مالی دولت را برای مبارزه با بیماری شایع شده، بر طرف می‌کند.

رئیس جمهور ایران طی هفته‌های اخیر خواستار دریافت وام از بانک جهانی هم شده بود و پس از ناامیدی از موافقت با آن درخواست، موضوع برداشت از صندوق ذخیره ارزی را مطرح کرد.

آقای روحانی این درخواست را یازده روز قبل در هفتم فروردین با هدف تامین تجهیزات بیمارستان‌ها مطرح کرد و از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته تا با برداشت ۱ میلیارد یورو موافقت کند.

آیت الله خامنه ای تا امروز هجدهم فروردین ۱۳۹۹ به این درخواست واکنشی نشان نداده بود. او اواخر سال گذشته شمسی در جمع شماری از کارآفرینان از برداشت مکرر از این صندوق انتقاد کرده بود.

یکسال پیش، نیز حسن روحانی از رهبر ایران خواسته بود اجازه دهد برای جبران خسارت‌های سیل از درآمد این صندوق استفاده کند که این درخواست با مخالفت آیت‌‎الله خامنه ای مواجه شد.

از زمان تاسیس این صندوق به گفته نمایندگان مجلس، بیشترین میزان برداشت از دارایی‌های آن در دولت محمود احمدی‌نژاد صورت گرفته است.

به دلیل تحریم نفت و گاز ایران از سوی ایالات متحده، درآمدهای این صندوق هم کاهش یافته است اما میزان دارایی این صندوق به طور رسمی و سالانه اعلام نمی‌شود.

در سال ۱۳۹۴ که آخرین بار به رقم دارایی این صندوق اشاره شد، گفته شد که حدود ۸۰ میلیارد دلار ذخیره دارد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.