سرکوب آزادی بیان در ایران ادامه دارد؛ بازداشت و محکومیت دو روزنامه‌نگار در کرمانشاه

جمعه, 22ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

غلامرضا نوری‌علا (راست) و امیر بابایی روزنامه‌نگار اهل کرمانشاه

امیر بابایی، روزنامه‌نگار اهل کرمانشاه، توسط دادگاه تجدیدنظر به دو ماه زندان محکوم شد. همچنین طی روزهای گذشته روزنامه‌نگار دیگری به نام غلامرضا نوری‌علا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

کانال تلگرامی انجمن روزنامه‌نگاران استان تهران،‌ روز چهارشنبه ۲۰ فروردین‌ اعلام کرد که، حکم ده میلیون تومان جزای نقدی امیر بابایی، عضو این انجمن، که پیشتر از سوی دادگاه بدوی بابت اتهام «نشر اکاذیب» صادر شده بود در دادگاه تجدیدنظر به ۲ ماه زندان تغییر یافت.

لازم به ذکر است، این روزنامه‌نگار که سابقه فعالیت در روزنامه «بیستون»،‌ «آوای کرمانشاه» و سردبیری هفته‌نامه «غرب» را در پرونده کاری خود را دارد با شکایت معاون استاندار کرمانشاه به زندان محکوم شده است.

از سوی دیگر به گزارش این کانال تگرامی،‌ طی روزهای گذشته نیز غلامرضا نوری‌علا دیگر روزنامه‌نگار اهل کرمانشاه به دلیل انتشار متنی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «دروغ سیزده» مبنی بر مبتلا شدن استاندار کرمانشاه به ویروس کرونا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که از محل انتقال این روزنامه‌نگار اطلاعی در دست نیست و اعلام نشده است که وی در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد یا با سپردن وثیقه به طور موقت آزاد شده است.

وزارت خارجه آمریکا در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در جهان که ۲۱ اسفند ماه سال ۹۸ منتشر شده، به نقش رژیم ایران در ایجاد محدودیت برای رسانه‌ها، دستگیری خبرنگاران و روزنامه‌نگاران، و کشاندن حوزه آزار و اذیت خانواده خبرنگاران به خبرنگارانی که خارج از کشور فعالیت می‌کنند، پرداخته است.

در این گزارش وزارت خارجه آمریکا به محکومیت مسعود کاظمی، سردبیر ماهنامه «صدای پارسی»، به چهار سال و نیم زندان،‌ آزار و تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی که خارج از کشور مشغول به کار هستند و دستگیری مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق، پرداخته است.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.