توقف اعلام آمار استانی کرونا در ایران به خاطر تفاوت در ‘تفسیر نتایج آزمایش‌ها’

پنجشنبه, 28ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

کرونا

ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت می‌گوید علت توقف انتشار آمار تفکیکی میزان شیوع کرونا در هر استان، از یک سو، به خاطر جلوگیری از سفر به مناطق کم‌خطر و از سوی دیگر، تفاوت در “تفسیر نتایج آزمایش‌ها” است.

از سه روز پیش، دانشگاه‌های علوم پزشکی هر استان اعلام آمار شیوع کرونا در مناطق تحت نظارت‌شان را با دستور وزارت بهداشت متوقف کردند.

اکنون ایرج حریرچی می‌گوید “اعلام آمارهای استانی باعث می‌شد تا سفر از استان‌های با شیوع بالای کرونا به سمت استان‌های با شیوع کم و متوسط افزایش یافته و در نتیجه این مناطق نیز با خطر شیوع بیشتر ویروس روبرو شوند”.

او گفت “در تعطیلات عید، یکی از شهرهای ۴۰۰ هزار نفری غیر توریستی به همین علت میزبان حدود ۱۲۰ هزار نفر مسافر بود که این امر وضعیت کل شهر را به هم ریخته بود”.

با تصمیم دولت در حال حاضر، سفرهای بین استانی در ایران ممنوع است.

به گفته این مقام وزارت بهداشت، “یکی از دلایل دیگر اعلام نشدن آمارهای استانی موضوع آزمایش‌ها و تفسیر نتایج آن‌ها می‌باشد و ترجیح بر این است که این تفسیر به صورت کلی و کشوری صورت گرفته و با شفافیت به مردم اعلام گردد”.

ظرف یکماه گذشته، آمارهای رسمی دانشگاه‌های علوم پزشکی هر استان و وزارت بهداشت متفاوت بود.

تا کنون بارها درباره درستی آمار رسمی شیوع کرونا در ایران، از جمله تعداد مبتلایان و جانباختگان تردید شده است.

در آخرین مورد مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد آمار واقعی مبتلایان و جانباختگان چند برابر آمار رسمی است.

بنابر برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس، تا کنون در ایران ۶۰۰ هزار نفر به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند و ۸۶۰۰ نفر نیز جان باخته‌اند. بر اساس گزارش این مرکز، شمار مبتلایان هشت تا ده برابر و شمار جانباختگان دو برابر آمار رسمی است.

وزارت بهداشت در پاسخ به این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تایید کرد که به طور قطع آمار واقعی بیش از آمار رسمی است اما اینکه آمار رسمی را ضرب در دو یا سه یا عدد دیگری بکنیم درست نیست.

به گفته این مقام وزارت بهداشت با توجه به محدودیت تعداد تست، امکان برآورد دقیق همه مبتلایان به ویروس کرونا در هیج کشوری وجود ندارد.

اخیرا نتایج نظرسنجی معاونت اجتماعی-فرهنگی شهرداری تهران و مرکز افکارسنجی ایسپا حاکی از آن بود که حدود نیمی از مردم ایران به آمار رسمی ابتلا و فوت کرونا اعتماد ندارند.

بنابر آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت، تا دیروز شمار کل مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ در ایران به ۷۶ هزار و ۳۸۹ نفر و جان‌باختگان به ۴۷۷۷ نفر رسید.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.