ابهام در مورد وضعیت سه نوکیش مسیحی بازداشت‌شده در ایران

چهارشنبه, 12ام تیر, 1392
اندازه قلم متن

church

وضعیت محمدرضا فرید، سعید صافی و حمیدرضا قدیری، سه نوکیش مسیحی که اخیرا توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند، همچنان نامعلوم است. مراجع قضایی در مورد اتهامات و شرایط نگهداری آنان سکوت کرده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه (۲ ژوئیه/ ۱۱ تیر) گزارش داد که علیرغم گذشت یک ماه از بازداشت محمدرضا فرید، سعید صافی و حمید‌رضا قدیری در اصفهان، از سرنوشت این نوکیشان مسیحی ایرانی خبری در دست نیست.

در این گزارش آمده است که مراجعات مختلف خانواده این سه تن به مراجع قضایی تا کنون بدون نتیجه بوده و مسئولان هیچ‌گونه اطلاعی را در مورد دلیل بازداشت، اتهامات وارده و شرایط نگهداری آنان در اختیار خانواده‌شان نگذاشته‌اند.

این نوکیشان مسیحی روز ۸ خرداد در یورش ناگهانی مأموران لباس شخصی‌ به منزل حمیدرضا قدیری در اصفهان در حین اجرای یک نیایش مذهبی دستگیر شدند. گزارش‌ها حاکی از برخورد خشونت‌آمیز مأموران با حاضران و تفتیش و ضبط سی‌دی‌ها و کتاب‌های موجود در محل بوده است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌نویسد که در هفته‌های اخیر مأموران با تعدادی از نوکیشان مسیحی حاضر در این نیایش مذهبی تماس گرفته و در مورد سه فرد بازداشت‌شده از آنان سئوالاتی را مطرح کرده‌اند و با تهدید آنان را به پاسخگویی به این سئوالات وادار ساخته‌اند.

به نوشته این نهاد حقوق بشری محمد رضا فرید و سعید صافی از نوکیشان مسیحی افغان بوده‌اند و وبلاگی را با نام “نجات” اداره می‌کرده‌اند که این وبلاگ هم اینک به اتهام “انتشار محتوای مجرمانه” مسدود شده است.

ایجاد “موجی از نگرانی” در جامعه مسیحیان ایران

روز ۳۱ اردیبهشت ماه نیز گزارش‌هایی در مورد دستگیری کشیش روبرت آسریان، از رهبران شورای کلیسای جماعت ربانی در تهران، منتشر شد. در سال‌های اخیر فشار بر نوکیشان مسیحی افزایش قابل توجهی پیدا کرده وتعدادی از کلیساهای پروتستان نیز تعطیل شده و رهبران آنان به زندان انتقال یافته‌اند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.