از آخرین دفاعیات دکتر مصدق در بیدادگاه نظامی

یکشنبه, 31ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

جلسه سی و چهارم ـ ٢٨ آذر ١٣٣٢

ـ «آری تنها گناه من و گناه بزرگ و بسار بزرگ من این است که صنعت نفت ایران را ملی کرده ام و بساط استعمار و اعمال نفوذ سیاسی و اقتصادی عظیم ترین امپراطوریها ی جهان را از این مملکت برچیده ام و پنجه در پنجه مخوف ترین سازمانهای استعماری و جاسوسی بین المللی درافکنده ام و به قیمت از بین رفتن خود و خانواده ام و به قیمت جان و عرض و مالم  خداوند مرا توفیق عطا فرمود تا با همت و اراده مردم آزاده این مملکت بساط  این دستگاه وحشت انگیزرا درنوردم. من طی این همه فشار و ناملایمات ، این همه تهدید و تضییقات از علت اساسی و اصلی گر فتاری خود غافل نیستم و بخوبی می دانم که سرنوشت من باید مایه عبرت مردانی شود که ممکن است در آتیه در سراسر خاورمیانه در صدد گسیختن زنجیر بندگی و بردگی استعمار یرآیند.

روز نهم اسفند سال قبل[١٣٣١ ـ از سوی هیئت تحریریه نشریه جنبش سوسیالیستی اضافه شد.] طنابی را که برای انداختن به گردن من آورده بودند همه دیدند. آن روزهم اگر موفق می شدند می گفتند مردانِ مسلمانِ وطن پرست شاهدوست سزای یک مرد خائنی را کف دستش گذاشتند.

من می خواهم از افتخاری که نصیب آن مرد شده یعنی توانسته است متهم لجوج و عنود ردیف  یک را که برای اولین بار از روی لجاج و خیره سری به جنگ با استعمار برخواسته روی کرسی جرم و جنایت نشانیده استفاده کنم و شاید برای آخرین بار در زندگی حود ملت رشید ایران را از حقایق این نبرد وحشت انگیزمطلع سازم و مژده بدهم:

          مصطفی را وعده داد الطاف حق    گر بمیری تو نمیرد این  ورق

حیات و عرض و مال و موجودیت من و امثال من در برابر حیات و استقلال و عظمت و سرافرازی میلیونها ایرانی و نسلهای متوالی این ملت کوچکترین ارزشی ندارد و از آنچه برایم پیش آورده اند هیچ تأسف ندارم و یقین دارم وظیفه تاریخی خود را تا سرحد امکان انجام داده ام. من به حس و عیان می بینم که این نهال برومند در خلال تمام مشقت هایی که امروز گریبان همه را گرفته به ثمر رسیده است و خواهد رسید. عمر من و شما و هرکس چند صباحی دیر و یا زود به پایان می رسد. ولی آنچه می ماند حیات و سرافرازی یک ملت مظلوم و ستمدیده است….ـ» دکتر محمد مصدق ـ به نقل از صفحات ٧٧٨ و ٧٧٩ کتاب اول:جلد دوم مصدق در محکمه نظامی ـ به کوشش: جلیل بزرگمهر.   ـ

برای خواندن و یا  دانلود متن کامل اظهارات دکتر مصدق

در جلسه سی و چهارم  بیدادگاه نظامی  از لینک زیر استفاده کنید:

www.ois-iran.com/2020/farwardin-1399/ois-iran-8679-az-akharin-defaiyate-dr.Mossadegh-dar-dadgahe-nezamie.pdf

از: سایت سازمان سوسیالیست های ایران / سوسیالیست های طرفدار مصدق 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.