نگرانی شدید خانواده علی یونسی، نخبه بازداشتی دانشگاه شریف

یکشنبه, 7ام اردیبهشت, 1399
اندازه قلم متن

اعضای خانواده علی یونسی نسبت به وضعیت سلامتی او شدیدا اظهار نگرانی کرده‌اند. علی یونسی مدال‌آور ایران در رشته نجوم در جهان است و بیش از دو هفته است که در بازداشت به سر می‌برد.

    
Iran Ali Younesi (Isna)

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی، دانشجوی بازداشت‌شده دانشگاه شریف، با انتشار پستی ویدیویی در توییتر خواستار توضیح مقام‌های مسئول درباره بازداشت و ضرب و شتم برادرش شد. علی یونسی، ۲۰ ساله، دارای مدال طلای جهان در رشته نجوم است.

یونسی روز ۲۲ فروردین همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت شد. این به معنی بیش از دو هفته بازداشت این نخبه ایرانی به رغم تکرار وعده آزادی مدام به خانواده او است. امری که به گفته رضا یونسی، برادر علی یونسی، باعث سکوت خانواده درباره بازداشت او بوده است.

در برخی رسانه‌ها تاریخ دستگیری به اشتباه ۲ اردیبهشت ذکر شده است.

aidayounesi@YounesiAida

در پاسخ به مسئول بسیج دانشگاه شریف

Embedded video

۴۷۵ people are talking about this

آیدا یونسی در ویدیوی خود در توییتر که خطاب به علیرضا قادری،‌ مسئول بسیج دانشگاه صنعتی شریف، منتشر شده است، می‌گوید: «کجای قوانین نوشته شده که می‌شود یک جوان ۲۰ ساله را مورد ضرب و شتم قرار داد و پدر و مادرش را با صورت خونی او شوکه کرد. وقتی علی را در خیابان آنطوری زدید و با آن وضعیت به خانه آوردید، در انفرادی چه شکنجه‌ای می‌کنید؟»

رضا یونسی، برادر علی یونسی، پیش از خواهرش، درباره نحوه دستگیری در توییتر توضیح داده بود که “شامگاه جمعه ۲۲ فروردین، ۱۲ مامور لباس شخصی، علی را به خانه آوردند”. رضا یونسی در ادامه درباره وضعیت برادرش نوشته بود: «پیشانی‌اش کامل خونین و سرش ضربه خورده بوده است.»

رضا یونسی در ادامه توضیح می‌دهد: «ماموران تمام خانه را به هم ریخته ودر نهایت تمامی موبایل‌ها، کامپیوترها و ماشین پدرم را با خود برده‌اند. پدر و مادرم را برای بازجویی برده و پس از چهار پنج ساعت آزاد کردند، اما علی از همان زمان بازداشت است.»

به گفته این عضو خانواده علی یونسی، “همان شب سردسته ماموران به خانواده گفت که علی ظرف ۲-۳ روز آزاد می‌شود.” وعده‌ای که تحقق نیافت. حتی وعده آزادی او در روز شنبه ۶ اردیبهشت (دیروز) نیز بی‌نتیجه ماند.

Reza Younesi رضا یونسى@RezaYounesi

علی یونسی، یکی از این دو دانشجوی بازداشت شده دانشگاه شریف،‌ برادر من است. خبری که دانشجویان دانشگاه شریف و شوراهای صنفی دانشجویان کشور دیروز پخش کردند،‌ خبری کلی است و برای همین من اینجا یک سری جزئیات بازداشت را بدون هیچ اغراقی می‌نویسم:https://t.me/senfi_uni_iran/۲۵۹۷ 

شوراهای صنفی دانشجویان کشور

? #خبر_مهم طبق اخبار واصله امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، در ۲۲ فروردین ۹۹ بوسیله ماموران لباس شخصی بدون ارائه هیچگونه حکمی و با ضرب و شتم…

t.me

Reza Younesi رضا یونسى@RezaYounesi

در سال دوم و سوم دبیرستان (سال ۹۵ و ۹۶) مدال نقره و طلای المپیاد نجوم کشور را به دست آورد و سپس در سال‌ چهارم دبیرستان همراه با تیم ایران مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم (که سال ۲۰۱۸ در چین برگزار شد) به دست آورد. /۲

View image on TwitterView image on Twitter
۱۲۷ people are talking about this

به گفته رضا یونسی هم‌اکنون خانواده به شدت نگران وضعیت برادرش هستند، “هم از نظر آسیب‌هایی که از ضرب و شتم ماموران داشت، به خصوص شکاف پیشانی و ضربه به سر، و هم از نظر نگرانی نسبت به وضعیت کرونا در بازداشتگاه‌ها.”

امیرحسین مرادی، هم‌دانشگاهی علی یونسی، هم‌زمان با او و با ضرب و شتم بازداشت شده است. او نیز هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برد.

درخواست توضیحات بیش‌تر درباره پرونده یا عذرخواهی

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی، در ادامه ویدیوی خود در توییتر می‌گوید: «حتی اگر علی جرمی هم مرتکب شده بود می‌توانستید احضارش کنید، الان ۱۵ روز است او را برده‌اید، دنبال چه داستانی هستید که باید او را دو هفته بازجویی کنید؟ اگر قانون حاکم بود باید اتهام‌زنی‌های شما به علی و خانواده‌اش را پیگیری می‌کرد.»

او با اشاره به نگرانی خانواده اظهار کرد:‌ «پنجشنبه گذشته بعد از پیگیری‌های پدرم و وعده‌های آزادی، اتهام خنده‌دار اقدام به تخریب علیه علی عنوان شد. امروز بازپرس مجددا گفت علی جرمی مرتکب نشده است و سه شنبه آزاد می‌شود.»

آیدا یونسی در این ویدیو از مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شریف می‌خواهد “یا جزییات پرونده را بگوید و یا به دلیل دروغ‌پراکنی عذرخواهی کند.”

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.