جمهوری اسلامی حکومت اعدام: دستکم ۲ زندانی در زندان ارومیه اعدام شدند

سه شنبه, 9ام اردیبهشت, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز سه‌شنبه ۹ اردیبهشت، حکم اعدام دستکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان ارومیه به اجرا درآمد. این دو زندانی در روزهای گذشته جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، دستکم دو زندانی در زندان ارومیه اعدام شدند.

هویت یکی از این زندانیان “زرار پیغامی، ۵۳ ساله، اهل اشنویه از بند ۳-۴ زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

آقای پیغامی پیشتر از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.

این زندانی روز یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹ جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بود.

هویت دیگر زندانی اعدام شده “یاسر رسولی، اهل بوکان” احراز شده است.

سازمان حقوق بشر ایران طی گزارشی درباره آقای رسولی نوشته است که او از سال ۱۳۹۰ با اتهام «قتل عمد» بازداشت و در زندان بسر می‌برد.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.