پمپئو: منشا ویروس کرونا آزمایشگاهی در ووهان چین است

دوشنبه, 15ام اردیبهشت, 1399
اندازه قلم متن

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد منشاء ویروس جدید کرونا آزمایشگاهی در شهر ووهان چین است. با این حال نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده ادعای دست‌ساز بودن ویروس جدید کرونا را رد کرده‌اند.

    
USA PK Mike Pompeo in Washington (Reuters/A. Harnik)

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز گذشته (یک‌شنبه ۱۴ اردیبهشت/ سوم مه) در گفت‌وگو با تلویزیون ای‌بی‌سی ادعا کرد که ویروس جدید کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین به بیرون شیوع پیدا کرده و برای اثبات این مسئله “شواهد زیادی” وجود دارد.

او همچنین گفت این نخستین بار نیست که به خاطر اختلال در کار آزمایشگاه‌های چین ویروسی در جهان شیوع یافته است. پومپئو درباره شواهدی که این موضوع را اثبات می‌کند توضیح بیشتری نداد.

مطابق روایت رسمی دولت چین، ویروس جدید کرونا نخستین بار در روزهای پایانی ماه دسامبر از بازار خرید و فروش حیوانات شکاری در شهر ووهان، و احتمالا از طریق نوعی خفاش به انسان منتقل شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها درباره صحت روایت‌های رسمی چین در مورد چگونگی شیوع بیماری کووید- ۱۹ ابراز تردید کرده و پکن را به پنهان‌کاری و گمراه‌کردن افکار عمومی درباره ویروس کرونا متهم کرده است.

اختلاف نظر درباره دست‌ساز بودن کرونا

پمپئو در بخشی از مصاحبه با ای‌بی‌سی تاکید کرده که بسیاری از پزوهشگران جهان معتقدند که ویروس جدید کرونا ساخته دست بشر است و او دلیلی ندارد که این دیدگاه را باور نکند.

نهاد ناظر بر مراکز اطلاعاتی ایالات متحده به تازگی اعلام کرده که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ویروس جدید کرونا دست‌ساز یا دستکاری ژنیتکی شده نیست اما تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

مایک پمپئو می‌گوید این گزارش را هم دیده و دلیلی برای مخالفت با آن ندارد. او در عین حال چین را متهم کرد که با “تلاش کلاسیک کمونیستی” و پخش اطلاعات تحریف شده و نادرست درباره شیوع کرونا، سراسر جهان را به خطر انداخته است.

بر پایه آمار دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا صبح دوشنبه چهارم مه بیش از سه و نیم میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا در ۱۸۷ کشور شناسایی شده و نزدیک به ۲۴۷ هزار و ۵۰۰ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جان باخته‌اند.

ایالات متحده با فراتر از یک میلیون و ۱۵۸ هزار مبتلا به ویروس کرونا و حدود ۶۷ هزار و ۶۸۰ قربانی درگیرترین کشور جهان با بیماری کووید- ۱۹ است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.