زم: اقدام علیه امنیت ملی را قبول ندارم، کار مطبوعاتی می‌کردم‎

سه شنبه, 16ام اردیبهشت, 1399
اندازه قلم متن

روح‌الله زم، بنیان‌گذار وبسایت و کانال تلگرامی «آمدنیوز»، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در چهارمین جلسه دادگاه خود، اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را رد کرد و گفت که نوشته‌های او در راستای فعالیت مطبوعاتی‌اش بوده است.

آقای زم که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران حضور یافته بود در پاسخ به سئوال قاضی ابوالقاسم صلواتی که پرسید آیا اتهام اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران را می‌پذیرد، گفت: «خیر، من کار مطبوعاتی می‌کردم».

باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی از این جلسه دادگاه نوشته که قاضی صلواتی به مواردی چون «آموزش ساخت کوکتل مولوتوف، ماسک ضداشک‌آور» و راه‌های «زمین انداختن متورسوارهای» امنیتی اشاره کرده و آنها را به روح الله زم و کانال تلگرام «آمدنیوز» نسبت داده است.

آقای زم اما در پاسخ اظهار داشت: «این‌ها مربوط به من نیست و یکسری مطالب کپی بود و یکسری نیز تحت القائات بود».

مسئولان حکومت ایران روح‌الله زم و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را متهم کرده‌اند که به ویژه در جریان اعتراض‌های دی ماه ۹۶، مردم را به خشونت تشویق می‌کردند. این اعتراضات در حدود ۱۰۰ شهر ایران رخ داد و بر اساس گزارش‌های رسمی منجر به کشته شدن بیش از ۳۰ نفر شد.

آقای زم اما در دادگاه با رد این اتهام تاکید کرد که او «خبرنگار» بوده و «کار خبری» می‌کرده است.

«افساد فی‌الارض»، «تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم»، «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه»، «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه» و «همکاری با دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» و توهین به روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای، رهبران سابق و فعلی جمهوری اسلامی، از جمله ۱۷ بند کیفرخواست علیه روح‌الله زم است.

«تحریک مؤثر نیروهای رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی» نیز یکی دیگر از اتهام‌های اوست.

پیشتر سازمان گزارشگران بدون مرز با ناعادلانه خواندن روند دادگاهِ روح‌الله زم، نسبت به احتمال اعدام وی هشدار داده بود.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.