فرانسه محکومیت فریبا عادلخواه را «سیاسی» خواند

یکشنبه, 28ام اردیبهشت, 1399
اندازه قلم متن

فرانسه محکومیت فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، به پنج سال زندان از سوی یک دادگاه در ایران را شدیدا محکوم کرد و خواستار آزادی فوری این زندانی شد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز شنبه ۲۷ اردیبهشت، با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «من با شدت تمام محکومیت هم‌وطن‌مان، فریبا عادلخواه را به مجازات پنج سال زندان در ایران محکوم می‌کنم.»

او ادامه داد: «این محکومیت بر هیچ سند جدی یا ثابت‌شده‌ای استوار نیست و ماهیت سیاسی دارد.»

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد مقام‌های این کشور همچنان برای یافتن دسترسی کنسولی به این زندانی تلاش خواهند کرد.

لودریان گفت: «ما از مقام‌های ایران می‌خواهیم که هر چه زودتر خانم عادلخواه را آزاد کنند.»

پیشتر، سعید دهقان، وکیل فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی زندانی در ایران، از محکومیت موکلش به پنج سال زندان به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و همچنین به یک سال زندان برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» خبر داد.

دهقان، روز شنبه ۲۷ اردیبهشت، به خبرگزاری فرانسه گفت بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، حکم طولانی‌تر، یعنی پنج سال زندان، اجرا می‌شود. با این حال حکم صادر شده علیه این پژوهشگر زندانی قابل تجدیدنظر است.

صدور حکم علیه عادلخواه تقریبا یک ماه پس از پایان جلسات دادگاه او در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی صورت گرفته است. دومین و آخرین جلسه دادگاه عادلخواه، روز یکشنبه ۳۱ فروردین، و اولین جلسه دادگاه نیز، یک ماه و نیم پیش از آن، برگزار شد.

حدود یازده ماه از بازداشت عادلخواه، پژوهشگر علوم اجتماعی که دارای تابعیت فرانسوی نیز است، می‌گذرد و او در این مدت ۴۹ روز در اعتصاب غذا بوده است.

جمهوری اسلامی در اوایل فروردین، رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی و شریک زندگی عادلخواه را که همزمان با او بازداشت شده بود، در ازای آزادی یک ایرانی زندانی در فرانسه که متهم به دور زدن تحریم‌ها بود، آزاد کرد.

امانوئل مکرون، رییس‌ جمهوری فرانسه، حبس این دو پژوهشگر را «غیرقابل قبول» خوانده بود و لودریان نیز روز ۱۳ بهمن سال گذشته اعلام کرده بود که بازداشت این دو برای پاریس «غیرقابل تحمل» است.

عادلخواه پس از بازگشت به ایران، در روز ۱۷ خرداد ۹۸ از سوی اطلاعات سپاه پاسداران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد.

او در رشته جامعه‌شناسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه تحصیل کرده و دارای مدرک دکترا از مدرسه مطالعات عالی علوم اجتماعی در پاریس است و عمدتا در مسائل مربوط به زنان تحقیق می‌کند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.