محمود صادقی: وزیر دفاع گفت تخطی اپراتور دلیل شلیک به هواپیمای اوکراینی بود

جمعه, 2ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

یک نماینده مجلس دهم در ایران خبر داد که وزیر دفاع این کشور «تخطی اپراتور» پدافند هوایی از «ضوابط» را دلیل شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی اعلام کرده است. در مقابل همسر یکی از کشته‌شدگان این پرواز نوشت که اپراتور این پدافند «مدرس حرفه‌ای استفاده از آن در ایران و سوریه بوده است».

محمود صادقی در توییتر خود اعلام کرد که امیر حاتمی، وزیر دفاع، سه‌شنبه هفته گذشته در پاسخ به سوال او گفته است: «تخطی اپراتور از ضوابط مربوط به اقدام در وضعیت محدود (لزوم کسب مجوز) و عدم ارتباط‌گیری و اتکا به اطلاعات مبهم دریافتی را علت شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی اعلام کرد.»

جواد سلیمانی، همسر الناز نبیئی یکی از مسافران پرواز۷۵۲، در واکنش به این سخنان نقل شده از وزیر دفاع ایران نوشت: «لعنت بر دروغگو. اپراتور این سامانه مدرس حرفه‌ای استفاده از آن در ایران و سوریه بوده است. چگونه ممکن است سهوا خطا کند؟! بهتر است از رهبرتان بپرسید چرا حریم هوایی را نبستند و پروازهای همزمان با پرواز اوکراین را متوقف کردند؟! و پروازهای هم مسیرش را از مسیر اصلی منحرف کردند.»

محمود صادقی، بهرام پارسایی و شهاب‌الدین بیمقدار در سوالی از وزیر دفاع درباره شلیک به این هواپیما اعلام کرده بودند که هر چند دلیل این حادثه «خطای انسانی» اعلام شده اما این موضوع «نافی مسئولیت سازمانی دستگاه‌های ذیربط نیست».

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در ایران، گفته که یک نفر در پرونده شلیک به این هواپیما بازداشت شده است؛ موضوعی که پیش از این نیز شکرالله بهرامی، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح هم اعلام کرده بود.

با این حال حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم، روز ۱۷ فروردین گفتکه در این پرونده هیچ فردی بازداشت نشده است. پس از این سخنان سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرده بود که از این نماینده مجلس شکایت خواهد کرد.

خانواده مسافران این هواپیما اعلام کرده‌اند که بیش از دو موشک به این هواپیما شلیک شده است.

در همین حال الکساندر روین، رییس پزشکی قانونی اوکراین، گفته که مسافران پیش از سقوط این هواپیما به دلیل ترس از حادثه‌‌ای، از صندلی‌های خود خارج شده‌ بودند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۹۸ و همزمان با عملیات سپاه پاسداران علیه دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق، با شلیک پدافند سپاه پاسداران منهدم شد و همه ۱۷۶ مسافر آن کشته شدند.

جمهوری اسلامی نه تنها عاملان این کشتار را معرفی و محاکمه نکرده، بلکه اخیرا تعدادی از دانشجویان شرکت‌کننده در تجمع اعتراض به سرنگونی این هواپیما به زندان محکوم شده‌اند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.