جمعی از سینماگران: سایه سنگین فضای ملتهب و سیاست زده بر صنعت سینمای ملی

یکشنبه, ۲۴ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

از راست؛ بالا: مسعود کیمیایی، علی معلم، مسعود جعفری؛ پایین: علیرضا رئیسیان، مهدی کرم پور، جواد طوسی

شش سینماگر و منتقد ایرانی با صدور بیانیه ای ضمن ریشه یابی آنچه بحران کنونی حاکم بر سینمای ایران خوانده شده، نوشته اند: “فضای ملتهب و سیاست زده کنونی، سایه سنگین خود را بر صنعت سینمای ملی ما تحمیل کرده است.”
نویسندگان در این بیانیه که در سایت کافه سینما منتشر شده است، با مبهم و بی ثبات توصیف کردن آینده سینمای ایران، خواهان پایبندی و احترام نهادها، دستگاه های اجرایی و قانون گذاری به موجودیت و بقای سینمای ملی شده اند.
مسعود کیمیایی، مسعود جعفری جوزانی، علی رضا رئیسیان، جواد طوسی، علی معلم و مهدی کرم پور امضا کنندگان این بیانیه هستند.
آنها خواهان ارائه تعریف شفاف و معین از ساز و کار فعالیت های سینمایی و حدود اختیارات و شرح وظایف نهادهای فرهنگی براساس قوانین کشور و الزام به پایبندی به آنها شده اند.
امضا کنندگان این نامه همچنین خواسته اند که جناح های مختلف سیاسی از دخالت در امور هنری پرهیز کنند و به استقلال فرهنگی سینما احترام بگذارند.
در بخشی از این بیانیه بر “استفاده از نیروهای مستقل و صاحب نظر سینما در تصمیم سازی های کلان حرفه ای” و “کنار رفتن افراد تندرو از صف بندی های قطبی کنونی که صرفا در پی منافع شخصی خود هستند” تاکید شده است.
در سال های گذشته، سینمای ایران حاشیه های فراوانی را تجربه کرده است. اعلام انحلال خانه سینما توسط وزارت ارشاد و تاسیس شورای عالی سینما، توقف اکران چند فیلم به دلیل اعتراضات گروه موسوم به انصار حزب الله و طیف تندرو مذهبی و اشاره مدیران فرهنگی به وجود “فساد” در سینمای ایران، و اعلام عدم اکران ۱۵ فیلم سینمایی مجوزدار در سینماهای وابسته به حوزه هنری از جمله این حاشیه هاست.
امضاکنندگان این نامه همچنین خواهان “خاتمه دادن به دخالت های نا به جا در امر اکران و سلطه نهادهای دولتی و عمومی بر ابزار تولید و نمایش” و نیز “پایان دادن به هرج و مرج کنونی در حوزه اعطای پروانه ساخت و نمایش و پرهیز از اعمال سلایق شخصی” شده اند.

از دیگر توصیه های هشت گانه این بیانیه، تاکید بر “جلوگیری از رشد بی رویه فیلم های سفارشی، رسمی و سطحی” و “جلوگیری از رانت خواری و ایجاد فساد مالی” است.

در ماه های اخیر، گزارش های متعددی از بحران مخاطب در سینمای ایران، تقابل سینماگران و جناح های مختلف سیاسی در حکومت و مشکلات اقتصادی حاکم بر عرصه تولید آثار سینمایی و عرضه آنها منتشر شده است.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.