تداوم فشار امنیتی بر بهاییان در ایران؛‌ حکم ۱۲۵ سال حبس برای ۲۵ شهروند از ابتدای سال

پنجشنبه, ۸ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

فشار‌ امنیتی حکومت ایران بر اقلیت‌های مذهبی در حالی از ابتدای سال جاری افزایش یافته که شماری از شهروندان بهایی در شهرهایی از جمله شیراز،‌ یزد و اصفهان با حکم دست‌کم ۱۲۵ سال حبس از سوی دستگاه قضایی مواجه شده‌اند.

گزارش وبسایت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری نشان می‌دهد از ابتدای فروردین‌ماه سال ۱۳۹۹ و با وجود بحران کرونا در ایران دادگاه‌های انقلاب و کیفری در شهرهای مختلف علاوه بر احضار و بازداشت شهروندانی بهایی برای دست‌کم ۲۵ نفر از پیروان این آیین احکامی از جمله حبس تعزیری و انفصال از خدمات دولتی و عمومی صادر کرده‌اند.

در بیشتر موارد پرونده شهروندان بهایی با اتهام‌های «عضویت در گروه‌های مخالف نظام»، «عضویت در تشکیلات غیرقانونی» و «تبلیغات به نفع تشکیلات بهاییت به عنوان گروه و سازمان مخالف نظام» مورد رسیدگی قرار گرفته است.

طی یک ماه اخیر، دست‌کم دو مورد بازداشت و احضار برای دو شهروند به نام‌های امین ذوافقاری در یزد و روح‌الله زیبایی در کرج گزارش شده است.

پرونده برخی از این شهروندان بهایی به صورت یک‌جا در دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفته و حکم‌های سنگین حبس برای آن‌ها صادر شده است.

در یک مورد ۹ شهروند بهایی در بیرجند روز اول اردیبهشت‌ماه محاکمه شده و سپس حکم مجموعا ۵۱ سال و هشت‌ماه حبس برای آن‌ها صادر شد.

به نوشته وبسایت خبری هرانا بازداشت جمعی این شهروندان در پی مراسم «دویستمین سالگرد تولد بهاءالله،‌ پیامبر آیین بهاییت» صورت گرفت و پس از آن نیز محل کسب این شهروندان در شهرهای مختلف پلمب شد.

در یک مورد مشابه در شیراز شش شهروند از سوی دادگاهی به ریاست قاضی محمود ساداتی به مجموعا ۳۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

در برخی پرونده‌ها نیز اعضای یک خانواده به همراه همدیگر بازداشت شده‌اند.

شه‌زادحسینی و پسرش شایان دو شهروند در اصفهان روز ۱۶ اردیبهشت‌ماه از سوی ماموران امنیتی سپاه پاسداران بازداشت شدند و به نوشته هرانا با وجود صدور و تودیع وثیقه‌های ۲۰۰ میلیون تومانی همچنان در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران به سر می‌برند.

جمهوری اسلامی آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و پیروان آن را از حقوقی از جمله تحصیل،‌ کسب‌وکار و فعالیت عمومی منع و محروم می‌کند.

جامعه جهانی بهاییت و سازمان‌هایی از جمله دیده‌بان حقوق بشر بارها نسبت به تضییع حقوق بهاییان هشدار داده‌اند.

بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی و یا جمعی، چه در علنی و چه خفا،‌ برخوردار باشد.

هرانا نوشته در ایران بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهایی زندگی می‌کنند.

بسیاری از شهروندان و خانواده‌های بهایی با مشکلاتی نظیر جلوگیری از کسب و کار خصوصی،‌ تخریب سنگ قبر بستگان در گورستان‌ها، ممانعت از ادامه تحصیل و‌ رد صلاحیت در مصابه‌های شغلی مواجه می‌شوند.

تلاش برخی از شهروندان بهایی برای تحصیل در دانشگاه‌های دیگر نیز با پرونده‌سازی و محکومیت از سوی دستگاه قضایی مواجه شده است.

در یک مورد اخیر الهه سمیع‌زاده پس از تحصیل در دانشگاه آنلاین بهاییان با اتهام «استفاده از عناوین علمی» در اردیبهشت‌ماه به یک سال حبس تعزیری و دو سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

در موردی دیگر یک شهروند به نام پیام ولی در شهرستان نظرآباد استان البرز با مشکل پلمب محل کار خود به مدت دست‌کم ۱۲ سال روبه‌روست. هرانا نوشته پیگیری‌های او در دادگاه‌های تجدیدنظر،‌ دیوان عالی، دیوان عدالت اداری، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران و سایر ارگان‌های دولتی کماکان به نتیجه نرسیده است.

حقوق شهروندان بهایی از سوی نهادهای امنیتی و قضایی ایران به صورت سیستماتیک نقض می‌شود. فشارهای اخیر به بهاییان در حالی است که پیشتر نیز گزارش‌ها حاکی از احضار و بازداشت مدرسان و محصلان شهروندان اهل سنت در شهرستان‌های اقلیت‌نشین بوده است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.