آمریکا چند تحریم فنی برنامه هسته‌ای ایران را دوباره اعمال می‌کند

پنجشنبه, ۸ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

پومپئو و ترامپ

رئیس‌جمهور آمریکا دو سال پیش از توافق هسته‌ای ایران کنار کشید.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده چند تحریم فنی ایران را که با برجام تعلیق شده بود، برمی‌گرداند. این تحریم‌ها که تا کنون دولت دونالد ترامپ هر بار تعلیق آنها را تمدید می‌کرد، همکاری‌های هسته‌ای طرفین برجام با ایران را مجازات می‌کند.

طبق بیانیه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، تحریم‌هایی که قرار است دیگر تعلیق نشوند شامل فعالیت‌ها برای تغییرات در رآکتور تحقیقاتی آب‌سنگین اراک، تامین اورانیوم غنی‌شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران، و انتقال سوخت مصرف‌شده و ضایعاتی رآکتور به خارج ایران است.

حالا شرکت ها و افرادی که با استفاده از تعلیق این تحریم ها در ایران فعالیت می کردند، ۶۰ روز فرصت دارند این همکاری ها را قطع کنند وگرنه دولت آمریکا آنها را تنبیه می کند.

کارشناسان هسته‌ای گفته‌اند بدون این همکاری‌ها امکان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران خیلی کم می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه اش هم‌چنین اعلام کرده که آمریکا دو نفر را که به گفته او از رهبران برنامه غنی‌سازی ایران هستند تحریم کرده: مجید آقایی و امجد سازگار.

بر این اساس دولت آمریکا در عین حال به طور جداگانه تحریم مربوط به همکاری بین‌المللی در نیروگاه هسته‌ای بوشهر را هم‌چنان تعلیق کرده است. تعلیق این تحریم به قبل از برجام برمی‌گردد.

در تابستان ۵ سال پیش ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه توافق کردند که در ازای محدودکردن و تعطیلی بخش‌هایی از فعالیت هسته‌ای ایران، بخش‌هایی از تحریم‌های ایران کم شود.

طبق این توافق، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایران برای ۱۵ سال از غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از ۲۰ درصد منع می‌شود. در عین حال تضمین می‌کند که ایران می‌تواند اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی را از خارج وارد کند. این ماده برای کار رآکتور تحقیقاتی تهران لازم است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دو سال پیش از توافق هسته‌ای ایران کنار کشید و تحریم‌های تعلیق‌شده را گام‌به‌گام دوباره اجرایی کرده است.

دولت آمریکا می‌گوید در پی “فشار حداکثری” بر حکومت ایران است و قصد دارد درآمد خارجی تهران را به صفر برساند. گزارش‌ها حاکی است که با تشدید تحریم‌ها، فروش نفت ایران تقریبا متوقف شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.