آزادی پدر و پسر، بازداشت مادر؛ افزایش فشار بر شهروندان بهایی

یکشنبه, ۱۱ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن
کیان ثابتی

پروانه حسینی مادر خانواده که همزبان با آزادی همسر و فرزندش بازداشت شد

شهزاد حسینی پدر خانواده پس از چهار هفته بازداشت آزاد شد

شایان حسینی پسر خانواده پس از چهار هفته بازداشت آزاد شد

در یک ماه گذشته، به‌طور ناگهانی و به دلایل نامشخص فشار بر شهروندان بهایی افزایش یافته است. محکومیت‌های سنگین برای تعداد زیادی از بهاییان در شهرهای شیراز، بیرجند و کرج در نظر گرفته شده و همچنین تعدادی از این شهروندان در شهرهای یزد و اصفهان بازداشت شده‌اند. با آن‌که چند نفر از زندانیان بهایی همچنان از مرخصی محروم هستند، تعدادی از بهاییانی که به دلیل شیوع بیماری کرونا به مرخصی آمده بودند، دوباره به زندان احضار شده‌اند. «دیان علائی»، نمایندە جامعە جهانی بهایی در سازمان ملل متحد در ژنو می‌گوید: «در زمانی که دولت باید حمایت و کمک متقابل را میان شهروندان تشویق و ترویج نماید، در عوض، آن‌هایی را که سعی دارند به دیگران کمک کنند مجازات و محکوم می‌کند.» او در ادامه می‌گوید احضار و بازداشت بهاییان با وجود شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در زندان‌های ایران همانند صدور حکم اعدام برای این افراد است.

در آخرین خبر رسیده روز شنبه ۱۰خرداد۱۳۹۹ هم‌زمان با آزادی یک پدر و پسر بهایی به نام‌های «شهزاد» و «شایان حسینی» پس از حدود چهار هفته از بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه اصفهان، مادر این خانواده بهایی به نام «پروانه حسینی» توسط نیروهای اطلاعات سپاه در اصفهان بازداشت شد.

شهزاد حسینی و پسرش، شایان صاحب یک کارگاه نجاری در اصفهان هستند که به اتهام ساختن جعبه‌های چوبی برای کتاب‌های دعای بهاییان در روز ۱۵ اردیبهشت‌ توسط نیروهایی از اداره اطلاعات سپاه، بازداشت و کلیه وسایل کارگاهشان ازجمله ابزارآلات و چوب را ضبط شدند.

یک منبع مطلع به ایران‌وایر گفت: «روز شنبه، شهزاد و پسرش، شایان را با چشم‌بند از بازداشتگاه سوار ماشین می‌کنند و حدود ساعت چهار بعدازظهر، آن‌ها را روی پل چمران از ماشین پیاده و آزاد می‌کنند. حدود ساعت شش و نیم بعدازظهر همان روز درحالی‌که خانواده از آزادی شهزاد و شایان خوشحال بودند، ناگهان مأموران اطلاعات سپاه با در دست داشتن حکم بازداشت، پروانه حسینی، همسر شهزاد حسینی به منزل آن‌ها مراجعه می‌کنند. پروانه حسینی در زمان بازداشت حالش بد می‌شود که توسط دو مامور به اورژانس بیمارستان الزهرا، منتقل می‌شود و سپس ساعت هشت شب، او را از بیمارستان به اداره اطلاعات سپاه اصفهان واقع در خیابان شمس‌آبادی انتقال می‌دهند.»

این فرد در ادامه گفت که ماموران دلیل دستگیری پروانه حسینی را تشکیل کلاس «گلشن» عنوان کرده‌اند. کلاس‌های گلشن، کلاس‌های تربیتی است که بهاییان ایران برای کودکان‌ خردسالشان‌ پیش از دبستان تشکیل می‌دهند. این کلاس‌ها بیش از سی سال است که در همه نقاط ایران تشکیل می‌شود و وزارت اطلاعات از کم و کیف آن اطلاع کامل دارد و تاکنون مشکل چندانی برای مربیانش به وجود نیامده است به همین دلیل به نظر می‌رسد اتهام تشکیل کلاس گلشن بهانه‌ای برای دستگیری پروانه حسینی بوده است.

یکی از نزدیکان خانواده حسینی می‌گوید: «ماموران پس از انتقال پروانه حسینی به بیمارستان، شروع به بازرسی منزل او می‌کنند که یک جعبه چوبی نو حاوی کتاب‌های دعا پیدا می‌کنند. ماموران از شایان می‌پرسند که این را از کجا آورده‌اند چون در بازرسی قبل، همه را ضبط کرده‌اند؟ شایان در پاسخ می‌گوید زندان بوده و اطلاعی ندارد مادرش هم نیست تا جواب دهد. ماموران به خیال این‌که شایان در حال پنهان کردن حقیقت است شروع به تهدید و زدن او می‌کنند؛ اما پس از این‌که شایان شروع به دادوفریاد می‌کند او را به اتاق دیگری می‌بَرند و پس از بستن درب اتاق، دوباره شروع به ضرب و شتم او با شدت بیشتری می‌کنند به‌طوری‌که معده او به‌شدت درد می‌گیرد.» این منبع مطلع توضیح می‌دهد که با رسیدن چند جوان بهایی که برای تبریک به مناسبت آزادی شهزاد حسینی به منزل آن‌ها می‌روند، ماموران ضرب و شتم شایان را متوقف کنند و مشغول سوال و جواب کردن با تازه‌واردان شوند.

طبق آخرین گزارش رسیده به ایران‌وایر، پروانه حسینی ساعت سه و چهل‌وپنج دقیقه صبح روز یکشنبه ۱۱ خرداد آزاد شده است.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.