ادامه آتش‌سوزی در زاگرس؛ جنگل‌هایی که قربانی نبود بالگرد آب‌پاش می‌شوند

یکشنبه, ۱۱ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد و چهار استان دیگر ادامه دارد و رئیس سازمان جنگل‌داری ایران می‌گوید علت عدم اعزام بالگردهای آب‌پاش بدهی ۳۰ میلیارد تومانی به وزارت دفاع بود؛ گزارش شده سازمان برنامه و بودجه با پرداخت نیمی از این مبلغ موافقت کرده است.

حریق در منطقه حفاظت‌شده «خائیز» در کهگیلویه و بویراحمد و همچنین آتش‌سوزی‌های پراکنده دیگر در حاشیه‌های زاگرس در چهار استان بوشهر، خوزستان، ایلام و کردستان از چند روز پیش آغاز شده و مسئولان و فعالان زیست‌محیطی بارها از بی‌توجهی مقام‌های دولتی انتقاد کرده‌اند.

Kaveh Madani | کاوه مدنی @KavehMadani

زاگرس سوخت. ایران کباب شد.

ما هیچ، ما نگاه!

Embedded video
۱,۱۸۸ people are talking about this

فعالان محلی می‌گویند عمده آتش‌سوزی‌ها در مناطق مرتفع و سخت‌گذر است و خاموش کردن آنها بدون استفاده از بالگردهای دارای بسته‌های آب عملی نیست. با این حال مسعود منصور، رئیس سازمان جنگل‌ها، روز شنبه ۱۰ خرداد به روزنامه «جام جم» گفت اعزام بالگردهای آب‌پاش به علت بدهی‌های قبلی این سازمان به وزارت دفاع «که حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان است» انجام نگرفت.

به گفته آقای منصور، در روزهای اخیر صرفا چند بالگرد به جابه‌جایی نیروها در دو استان لرستان و کهگیلویه و بویراحمد اقدام کردند و بالگردی که به بوشهر اعزام شد نیز نقص فنی داشت و زمین‌گیر شد.

این مقام دولتی گفت بر اساس توافق بین سازمان جنگل‌ها و وزارت دفاع، بالگردها باید در ۱۶ پایگاه مستقر باشند و با درخواست سازمان جنگل‌ها به پرواز دربیایند.

موضوع عدم استفاده از بالگردهای آب‌پاش به علت بدهی ۳۰ میلیارد تومانی به وزارت دفاع در روزهای اخیر نیز از زبان فعالان محیط زیست مطرح شده بود اما مقام‌های دولتی واکنشی به آن نشان نداده و حتی دو مقام ارشد دولت در تماس با استاندار کهگیلویه وعده همه گونه همکاری داده بودند.

Saeed Bashirtash سعید بشیرتاش@bashirtash

می‌سوزد و ج ا هیچ امکاناتی برای خاموش‌کردن آتش تهیه نکرده، اما ۳۰میلیارد پول نقد به بشار اسد داده و میلیاردها دلار هم هزینه تبلیغات برای حجاب اجباری و «اخلاق» اسلامی و سرکوب مردم کرده. برای ج ا زاگرس و کارون و دریاچه ارومیه اهمیتی ندارد. برای آنها ایران تنها یک غنیمت است.

۱۷ people are talking about this

خبرگزاری ایرنا روز شنبه گزارش داد که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، با تخصیص ۱۵ میلیارد تومان به تأمین امکانات برای اطفای حریق موافقت کرد.

در گزارش ایرنا اشاره‌ای به بدهی ۳۰ میلیارد تومانی به وزارت دفاع نشده و فقط ذکر شده است که این اعتبار در اختیار سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور قرار می‌گیرد «تا از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای تأمین خدمات پروازی و تجهیزات مناسب هزینه کند».

مژگان جمشیدی@mojganjamshidi7

باید گل رفت در اون سازمان برنامه رو که گذاشت زاگرس اینطور در آتش بسوزد و بعد تازه ۱۵ میلیارد تومان به عنوان بخشی از بدهی سازمان جنگلها به نیروهای مسلح برای اطفای حریق هوایی را امروز تخصیص داد!
جنگل برای دولتمردان،اندازه یه آپارتمان در شمال شهر تهران هم ارزش نداره

View image on TwitterView image on Twitter
۵۸ people are talking about this

وبسایت دولت نیز گزارش داده است حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در تماس‌های تلفنی با وزیر دفاع و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، درباره مهار آتش‌سوزی با آنها گفت‌وگو کرده است.

مطابق آخرین گزارش‌ها، استاندار کهگیلویه و بویراحمد عصر شنبه نسبت به مهار احتمالی آتش در ساعات آینده ابراز امیدواری کرد؛ با این حال حریق در جنگل‌ها و مراتع منطقه «دیل» در گچساران ادامه دارد.

در استان بوشهر نیز رسانه‌ها از مهار حریق‌ها در ارتفاعات دشتستان و منطقه حفاظت‌شده «مُند» گزارش می‌دهند.

بنابر برخی گزارش‌ها، علت شماری از آتش‌سوزی‌های اخیر در مناطق زاگرس عامل انسانی بوده اما این حریق‌ها به دلیل وزش باد و همچنین موج گرما به سرعت گسترش یافت.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.