تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی محبوبه میثاقیان، شهروند بهایی

سه شنبه, ۱۳ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – منزل محبوبه میثاقیان، شهروند بهایی ساکن یزد روز دوشنبه ۱۲ خرداد مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. مامورین پس از تفتیش منزل تعدادی از لوازم شخصی خانم میثاقیان را نیز با خود بردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹، منزل محبوبه میثاقیان (دهقان)، شهروند بهایی ساکن یزد روز دوشنبه ۱۲ خرداد مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

مامورین ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه به خانه خانم میثاقیان مراجعه کرده و پس از تفتیش منزل تعدادی از لوازم شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند.

ماموران در زمان ورود به منزل خانم میثاقیان خود را از وزارت اطلاعات معرفی کرده‌اند.

روز شنبه ۱۰ خردادماه ۱۳۹۹، میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی دو شهروند بهایی دیگر در یزد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

پیش از آن در تاریخ ۱ خردادماه ۱۳۹۹ نیز امین ذوالفقاری، شهروند بهایی ساکن یزد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.