برگزاری دست‌کم ۲۰ تجمع کارگری در اعتراض به وضعیت معیشت در نیمه اول خرداد

پنجشنبه, ۱۵ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان وایر – اعتراض کارگران به عدم رسیدگی به وضعیت معیشت، بیمه و قراردادها در خرداد هم ادامه یافت.  کارگران ایران در نیمه اول خردادماه سال جاری هم با برگزاری تجمعات متعدد اعتراضی از تهران تا شهرستانهای دور و نزدیک به عدم توجه مسئولان معترض شدند.

جمعی از کارگران شهرداری کوت عبدالله در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود در مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع زدند. به گفته معترضان، بیمه و دستمزد آنها سه ماه است که پرداخت نشده است. این چندمین تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله از ابتدای سال جاری مقابل استانداری خوزستان است که در اعتراض به تاخیر پرداخت حقوق برپا شده است. در جریان برگزاری اعتراض کارگران این شهرداری در ۲۳ اردیبهشت ماه ۵ نفر از کارگران معترض بازداشت شده بودند.

پرستاران داوطلب یاسوج نیز در اعتراض به بیکاری پس از قراردادهای ۸۷ روزه اعتراض کردند. آنها معترض  به عدم استخدام و بیکاری خود هستند. پرستاران قرارداد ۸۷ روزه یاسوج که از ابتدای شیوع کرونا اشتغال داشتند، در پی عدم جذب توسط دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در پایان قرارداد، مقابل استانداری یاسوج اعتراض کردند.

پلاکاردهایی که این پرستاران به دست گرفته‌اند در اعتراض به وضعیت آنها نوشته شده است: «سزای فداکاری بیکاری نیست» و «کرونا را شکست دادیم اما از کار بیکار شدیم». این در حالی است که معاونت پرستاری وزارت بهداشت و درمان کشور اخیراً درباره خوزستان به کمبود نیروی پرستاری در ایام کرونایی اشاره کرده بود.

کارگران شهرداری لوشان هم در ادامه اعتراضات خود نسبت به عدم پرداخت دستمزد و حق بیمه خود به سازمان تامین اجتماعی، صبح روز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه نیز مقابل ساختمان شهرداری دست به تجمع زدند.یکی از کارگران شهرداری لوشان در این‌باره می گوید: «در روزهای گذشته تعدادی از کارگران خدماتی شهرداری جهت استفاده از تسهیلات بیمه‌ای به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، آنجا از پرداخت نشدن حق بیمه خود مطلع شدند.» به گفته او مطالبات بیمه‌ای کارگران شامل حق بیمه خرداد ۹۶، تیر، مهر و دی ماه ۹۷، تیر، شهریور، آبان، دی و اسفند۹۸ است که تاکنون به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.این کارگر شهرداری لوشان در ادامه از عدم پرداخت دستمزد او و همکارانش در شش ماه گذشته خبر داده است.

جمعی از پرستاران بیمارستان‌های تهران در اعتراض به تعیین مبلغ ناچیز حق الزحمه دوره شیوع بیماری کووید ۱۹ از سوی معاونت درمانِ وزارت بهداشت و درمان، در محل کار خود اقدام به برگزاری تجمع کردند.

به گفته معترضان، به تازگی در بخشنامه ابلاغی معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان در بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی و درمانی فعال کرونا یا دارای بخش کووید ۱۹ به پزشکان متخصص و فوق تخصص ساعتی ۸۰ هزار تومان، پزشک عمومی ۵۰هزار تومان، دستیاران درگیر ۴۰ هزار تومان، اینترن‌های درگیر ۲۵ هزار تومان در نظر گرفته است. این در حالی است که در این بیمارستان‌ها به کلیه پرسنل گروه پرستاری شامل پرستار هوش‌بری، اتاق عمل، فوریت‌های پزشکی، بهیار، کمک‌ بهیار، کمک پرستار و مامایی ساعتی ۱۵هزار تومان به عنوان پاداش پرداخت می‌شود. در این بخشنامه حداکثر حق‌الزحمه کرونا ۱۰۰ ساعت اعلام شده است. بر این اساس برای یک پزشک متخصص رقم ۸ میلیون تومان پاداش و برای پرستار ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

یکی از این پرستاران می‌گوید: «از این دست تبعیض‌ها تا به حال بارها و بارها در نظام درمانی دیده شده است. در بحث‌ تعرفه‌های پرستاری و پزشکی نیز همین مسئله وجود دارد اما واقعاً انتظار نداشتیم که در ایام کرونا که ما یکی یکی جان می‌دادیم و همچنان در صحنه می‌ماندیم، چنین برخوردی شامل حالمان شود.» او می‌افزاید: «خیلی از خدمات و کارهایی که ما انجام می‌دهیم به جیب عده‌ای خاص می‌رود، حتی سرم زدن به بیمار که به عهده پرستاران است به جیب پزشکان می‌رود. پرستاران بیشتر کار را انجام دادند؛ کمترین حق‌الزحمه را می‌گیرند.»

محمد شریفی مقدم (دبیرکل خانه پرستار) با اشاره به تبعیض‌های این بخشنامه در مورد پرستاران می‌گوید: «این بخشنامه آنقدر تبعیض‌آمیز است که بین پزشکان متخصص، عمومی، انترن(کارورز پزشکی) فرق گذاشته است اما برای پرستاران کل کادر درمانی را در یک ردیف و با مبلغ ناچیز ۲۵ هزار تومان آورده است.» به گفته او در طی بیماری کرونا بخش‌های مختلفی از بیمارستان‌ها درگیر شدند. اما همه اذعان دارند که بیماری کرونا به عنوان یک بیماری واگیر و پرخطر که تا الان هم درمان آن شناخته نشده است، پزشک متخصص در بیمارستان اساساً کار خاصی نمی‌تواند برای بیمار انجام دهد. این روزها برخی از بیماران کرونایی در خانه مانده‌اند و می‌دانند آنچه در مورد این بیماری اهمیت دارد، در واقع در حوزه وظایف پرستاری بوده است.

شریفی مقدم افزود: «ملاک برای این بیماری، ارتباط با بیمار است. ارتباط با بیمار است که هم خطر جانی برای پرستار ایجاد می‌کند و هم می‌توان با ارائه بهترین کارهای مراقبتی موجب بهبودی بیمار شود. پرستاری که به طور مداوم بالای سری بیمار بوده و شرایط سختی را تحمل کرده آیا باید در حد یک کارورز پزشکی پاداش بگیرد.مسئله دیگری که وجود دارد این است که خیلی از پرستاران ما همان حقوق عادی را هم نگرفته‌اند و این شرایط واقعاً غیرمنصفانه است.»

گروهی از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی خوزستان روز ۱۳ خرداد ماه با تجمع در مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استان خواستار تبدیل وضعیت خود شدند. معترضان با بیان اینکه حدود ۲ سال مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند، خواستار تبدیل وضعیت خود از نیروی پیمانی به نیروی حق‌التدریسی شدند. دوشنبه ۱۲ خردادماه هم حدود ۴۰ نفر از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی خوزستان در اعتراض به جذب نشدن خود در آموزش و پرورش، مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش تجمع کردند.

سه‌شنبه ۱۳ خردادماه، تعدادی از غرفه‌داران مترو تهران در مقابل شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه دست به تجمع زدند. معترضان که با توجه به کاهش چشمگیر تردد مسافران پس از شیوع کرونا، قادر به پرداخت اجاره‌های خود نیستند، با در دست داشتن پلاکارد و سردادن شعار خواستار حمایت و توجه مسئولان به وضعیت معیشتی خود شدند.

پرستاران شرکتی گیلان در ادامه اعتراضات خود نسبت به قراردادهای ۸۹ روزه، روز ۱۲خرداد ماه مقابل دانشگاه علوم پزشکی گیلان دست به تجمع زدند. یکی از پرستاران حاضر در این این تجمع می‌گوید: «نمایندگان ما در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دو خواسته مهم پرستاران را مطرح کردند. پرستاران داوطلب به هیچ وجه حاضر به امضای قراردادهای ۸۹ روزه نیستند. با توجه به اینکه این کشیک پرستاران در حال حاضر مطابق قانون ارتقای بهره‌وری محاسبه نمی‌شود، راهی بیابند تا زمان مشخص شدن وضعیت پرستاران، کشیک‌ها به صورت بهره‌وری حساب شود. تاکنون با خواسته پرستان موافقت نشده به همین دلیل تجمع آنان نیز ادامه خواهد داشت.»

کارگران معدن مس چهار گنبد سیرجان در مقابل ساختمان استانداری این شهر تجمع اعتراضی برپا کردند.

کارگران معترض با اعلام اینکه شرایط کاری معدن مس چهار گنبد بسیار سخت است می‌گویند: «از ابتدای سال جاری تاکنون حقوق و مزایای حدود ۱۴۰ کارگر پرداخت نشده و پیگیری‌ها برای دریافت حقوق و مزایا از طریق مسئولان این معدن تا کنون بی نتیجه بوده است.»

جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه سیمان خوزستان هم برای چندمین‌بار روز ۱۳ خرداد ماه در اعتراض به عدم پرداخت حق بهره‌وری ۶ساله خود مقابل اداره کل بازرسی استان خوزستان تجمع کردند.

به ۴۰ نفر از کارگران کارخانه «ریز موج» از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری اعلام شده که برای آن‌ها در این واحد صنعتی شغلی وجود ندارد. به گفته کارگران بیکار شده کارخانه «ریز موج» که در زمینه تولید لوح‌های فشرده نوری فعالیت دارد، کارفرما مدعی است این واحد تولیدی به دلیل مشکلات مالی، توان پرداخت به موقع حقوق حدود ۲۰۰ کارگر شاغل در کارخانه را ندارد، به همین دلیل کارفرما قرارداد کار ۴۰ نفر از کارگران را تمدید نکرده است. به گفته آنها زمانی در کارخانه ریز موج بیشتر از هزار کارگر مشغول کار بودند اما ‌اکنون فقط حدود ۲۰۰ نفر در این واحد تولیدی مشغول به کار هستند.

کارگران شهرداری لیکَک واقع در شهرستان بهمئی استان کهگیلویه و بویراحمد ۶ ماه دستمزد و بیمه پرداخت نشده دارند.این کارگران با نگرانی از افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده می‌گویند: «مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات، مشکلات بسیاری برای خانواده‌های آنها به وجود آورده است. ۷۳ روز از آغاز سال جدید گذشته اما برای پرداخت مطالبات مزدی کارگران مجموعه شهرداری لیکک اقدامی صورت نگرفته است.»

جمعی از مدیران و پرسنل خانه‌های بازی و بازی‌های رایانه‌ای کرمان، در اعتراض به تعطیل ماندن این واحدهای صنفی، در مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.

یکی از تجمع کنندگان درباره علت تجمع این صنف گفت: «صنف اتحادیه بازی‌های رایانه‌ای و خانه‌های بازی اولین صنفی بود که تعطیل اعلام شد و همه‌ ما به احترام سلامت مراجعه کنندگان از ۱۲ اسفند ماه سال ۹۸ تاکنون مراکز خود را تعطیل کردیم. چهار ماه است که مراکز بازی تعطیل هستند این در حالی است که تمام مکان‌ها اجاره‌ای بوده و چهار ماه است که اجاره، اقساط بانکی و مخارج زندگی این صنف تامین نمی‌شود و هیچ یک از مسئولان پاسخگو نیستند.»

کارگران پیمانکاری سیر و حرکت راه‌آهن از اختلاف دستمزد، پاداش و مزایای بین خود و کارکنان رسمی و قراردادی این شرکت انتقاد کردند.

این کارگران برخلاف نیروی کار رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه سیر و حرکت راه‌آهن از تسهیلاتی چون وام، اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن‌ و سایر خدمات عرفی محروم هستند. آنها خواستار حذف پیمانکار، پرداخت تسهیلات، رفع تبعیض در پاداش، حقوق و مزایای مزدی نسبت به کارگران رسمی و قرارداد مستقیم هستند. به گفته آنها تعداد کارگران پیمانی و عملیاتی سیر و حرکت راه‌آهن که شامل مشاغلی مانند: لکوموتیوران، سوزن‌بان، رئیس قطار، مانورچی، سرمانورچی، پست و بازدید و متصدی ترافیک می‌شود، دست‌کم به ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر در سراسر خطوط ریلی کشور می‌رسد.

کارگران پیمانکاری حفاری شمال، هتل شهر تهران، رانندگان ناوگان اتوبوسرانی تهران، شهرداری شاهین شهر، بازنشستگان صندوق آینده‌ساز، کارگران پتروشیمی رجال واقع در شهرستان ماهشهر، پرستاران استان اصفهان از دیگر معترضان به وضعیت معیشتی، عدم پرداخت حقوق و معوقات مزدی در خردادماه بوده‌اند که اخبار آنها به رسانه‌ها راه یافته است.

جلسه شورای‌عالی کار که قرار بود ۱۳ خرداد برگزار شود، به هفته بعد موکول شد. این جلسه به دلیل تقارن با تعطیلات آخر هفته موقتاً لغو شده است. نمایندگان کارگری پیش از این اعلام کرده‌اند: «موضوع جلسه باید ترمیم میزان افزایش حداقل دستمزد باشد و اگر فقط به بحث پیرامون حق مسکن بسنده کنند، بازهم صورتجلسه را امضا نخواهند کرد.» خواسته نمایندگان کارگری، افزایش حداقل مزد سال جاری به اندازه تورم و افزایش هزینه‌های زندگی است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.