اقدام به خودکشی رضا خجسته، زندانی سیاسی در زندان ارومیه

یکشنبه, 25ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – رضا خجسته، زندانی سیاسی که دوران محکومیت سه سال و ۹ ماهه‌ی خود را در زندان ارومیه سپری می‌کند، روز جمعه ۲۳ خردادماه با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد و به بیمارستان امام خمینی ارومیه منتقل شد. این اقدام آقای خجسته در اعتراض به انتقال خود به بند کارگران و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۲۳ خردادماه ۱۳۹۹، رضا خجسته، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه روز جمعه ۲۳ خردادماه با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد و به “بیمارستان امام خمینی” ارومیه منتقل شد.

این اقدام آقای خجسته در اعتراض به انتقال خود به بند کارگران و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در خصوص وی صورت گرفته است.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای خجسته در این خصوص به هرانا گفت: «رضا خجسته حدود سه ماه پیش از بند سیاسی زندان ارومیه به خوابگاه ۳ این زندان منتقل شد. آقای خجسته مجددا در تاریخ ۱۹ خرداد به بند کارگران زندان ارومیه منتقل شد. آقای خجسته از زمان انتقال به خوابگاه ۳ و نهایتا بند کارگران نسبت به عدم رعایت تفکیک جرائم در خصوص خود و نگهداری‌اش در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر اعتراض کرد اما مسئولان زندان به خواسته او توجهی نکردند و نهایتا روز گذشته با خوردن تعداد زیادی قرص اقدام به خودکشی کرد که پس از چند ساعت به بیمارستان امام خمینی ارومیه منتقل شد.»

از زمان انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

رضا خجسته در آذرماه ۹۷ بازداشت و در زمستان همان سال توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو از بابت اتهام “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام (ری استارت)” به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم نهایتا به دلیل عدم اعتراض به رای صادره و تسلیم به رای به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

آقای خجسته پیشتر در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۸، به بند سیاسی این زندان منتقل شد. انتقال وی در حالی صورت گرفت که این زندانی در مدت تحمل محکومیت خود چندین بار درخواست‌هایی مبنی بر رعایت اصل تفکیک جرائم و انتقال به بند سیاسی زندان ارومیه به مسئولین این زندان ارایه داد؛ اما این درخواست‌ها تا آن زمان با بی توجهی مسئولین مواجهه شده بود.

خودکشی زندانیان به دلیل رفتار نامناسب مسئولان و شرایط نگهداری زندانیان در زندانهای ایران مسبوق به سابقه است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.