حامد اسماعیلیون: از روز اول می‌دانستیم ایران درباره ماجرای هواپیما همکاری نمی‌کند

چهارشنبه, 28ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

حامد اسماعیلیون،‌ نویسنده ایرانی که همسر و فرزندنش در هواپیمای مسافربری اوکراین با شلیک موشک سپاه پاسداران کشته شدند، اعلام کرد خانواده جان‌باختگان علاوه بر بازخوانی جعبه‌های سیاه خواستار شناسایی آمر شلیک موشک‌اند.

اسماعیلیون روز سه‌شنبه ۲۷ خردادماه طی یک نشست تصویری با خبرنگاران در پاسخ به ایران اینترنشنال درباره تلاش دولت کانادا برای ارسال و بازخوانی جعبه‌های سیاه گفت: «جعبه‌های سیاه تنها داستان نیست،‌ بخشی از داستان‌ است. ما می‌خواهیم مکالمات واحدهای سپاه پاسداران و این‌ که چه کسی دستور شلیک موشک داده را بدانیم.»

او اشاره کرد اعضای «انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز ۷۵۲» از روز اول می‌دانستند که ایران در زمینه این موضوع همکاری نخواهد کرد.

او در همین زمینه به باز گذاشتن آسمان کشور و شلیک دست‌کم دو موشک اشاره کرد و گفت این اقدامات توان و اراده ایران در همکاری را نشان داد.

اسماعیلیون گفت که خواسته نخست خانواده کشته‌شدگان «تحقیق کامل درباره این قساوت» بوده،‌ اما ایران هرگز همکاری نکرده است.

او در زمینه اقدامات کانادا برای پی بردن به ابعاد این حادثه گفت: «برای دولت کانادا بسیار سخت است که پاسخ به این سوالات را از ایران بیابد.»

سخنگوی این انجمن در پاسخ به سوال دیگری درباره درخواست از کنگره ایرانیان کانادا برای کمک به موضوع و بررسی حادثه انهدام هواپیما گفت: «این انجمن حتی در شناسایی سپاه پاسداران به عنوان شکارچیان پشت این حادثه موفق نبوده و هیچ کمکی به ما در پیگیری عدالت نکرده است.»

او همچنین تلاش‌های حکومت ایران برای خسته کردن خانواده قربانیان در پیگیری این موضوع را مورد انتقاد قرار داد.

پیشتر کانادا در اردیبهشت‌ماه اعلام کرده بود که در قالب «جبهه‌ای متحد» متشکل از کشورهای سوئد، بریتانیا، افغانستان و اوکراین موضوع انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین را پیگیری می‌کند و در صورت به بن‌بست رسیدن مذاکرات با ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری متوسل می‌شوند.

مارک گارنو،‌ وزیر حمل و نقل کانادا،‌ نیز طی نشست شورای ایکائو که روز ۲۱ خردادماه برگزار شد اعلام کرد ایران باید توضیح دهد چرا ۹۲ روز پس از آن که گفته بود جعبه‌های سیاه را به اوکراین تحویل می‌دهد، هنوز به وعده خود عمل نکرده است.

سخنگوی وزارت حمل و نقل کانادا اعلام کرده کشورش در انتظار «اقدام واقعی» از سوی ایران است.

در پی این اظهارات علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران، بحران کرونا را عامل تاخیر در ارسال جعبه‌های سیاه مورد اشاره قرار داد و افزود:‌ «در صورتی که امکان بازخوانی در اوکراین بر اساس ادعای طرف اوکراینی فراهم شده باشد،‌ این کار در آن‌جا انجام می‌شود.» ربیعی گفت در غیر این صورت جعبه سیاه در فرانسه بازخوانی می‌شود.

در پی شلیک دو موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی در دی‌ماه سال گذشته ۱۷۶ خدمه و مسافر این پرواز کشته شدند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.