برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر: بازداشت پیام درفشان ناپدید شدن قهری است

چهارشنبه, ۲۸ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از “ناپدید کردن قهری” پیام درفشان و “تداوم آزار قضایی او و فرخ فروزان کرمانی می‌نویسد: «این آزار مجازات فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری آنهاست.»

    
پیام درفشان، وکیل پیام درفشان، وکیل

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، در بیانیه‌ای که روز ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) منتشر کرده است، با ابراز نگرانی شدید از “ناپدید کردن قهری” وکیل حقوق بشری، پیام درفشان، از دولت‌مردان ایران خواسته است تا “فورا درباره‌ی وضع، دلیل دستگیری و اتهام او اطلاع‌رسانی” کنند.

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در این بیانیه می‌نویسد که از طریق جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران، از ناپدیدکردنِ قهری وکیل حقوق بشری پیام درفشان و تداوم آزار قضایی او و دیگر وکیل حقوق بشری، فرخ فروزان کرمانی، مطلع شده است.

بر پایه این اطلاعات، پیام درفشان روز ۱۹ خرداد در دفتر کار خود در تهران به دست افراد ناشناس دستگیر شده است. به گفته سعید دهقان، وکیلی که پیگیر پرونده پیام درفشان است، از محل بازداشت، دلیل دستگیری و عنوان اتهامی او تاکنون اطلاعی در دست نیست.

Saeid Dehghan@vakilroaya

بیانیه اعتراض به بازداشت پیام درفشان

یک هفته از بازداشت این وکیل دادگستری گذشت اما هنوز به عنوان وکلای او، نه از دلیل بازداشت اطلاعی داریم و نه از نهاد بازداشت کننده!

نامه به رییس قوه و دادستان هم بی اثر بود

یعنی برای دفاع از یک وکیل مستقل، باید دست به دامان وکلای وابسته شد؟!

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
See Saeid Dehghan’s other Tweets

سعید دهقان،‌ وکیل مدافع پیام درفشان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، بیستم خرداد ماه، یک روز از پس از بازداشت درفشان گفته بود، پرونده جدیدی برای وی تشکیل شده اما تاکنون هیچ جزئیاتی از دلیل بازداشت در اختیار ما قرار نگرفته است. به نوشته ایلنا و به نقل از دهقان، ‌پرونده در شعبه ۲ دادسرای امنیت اوین در حال رسیدگی است.

وکیل مدافع پیام درفشان در این مصاحبه همچنین گفته است: «از آنجا که حکم قبلی موکلم تعلیقی است و تعلیق نیز قطعی است، بازداشت وی هیچ ارتباطی با حکم قبلی ندارد. همچنان منتظریم تا جزئیات دلیل بازداشت را در اختیارمان قرار دهند.»

برنامه‌ی نظارت با ابراز “نگرانی شدید” از “ناپدید کردن قهری” درفشان و “تداوم آزار قضایی علیه او و فرخ فروزان کرمانی می‌نویسد: «به نظر می‌رسد این آزار برای مجازات فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری آنهاست.»

این برنامه خواستار اطلاع‌رسانی “فوری و بدون قید و شرط درباره‌ی وضعیت و محل بازداشت پیام درفشان” شده و از “دولتمردان” جمهوری اسلامی خواسته است  “به هرگونه اقدام‌های آزاردهنده، از جمله در سطح قضایی، علیه او و آقای فرخ فروزان کرمانی و نیز کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.”

پیام درفشان و فرخ فروزان کرمانی در بهمن ماه ۹۸ به اتهام “اهانت به مقام رهبری” از سوی دادگاه انقلاب اسلامی کرج مجرم شناخته شده و به دوسال زندان و محرومیت از اشتغال به حرفه‌ی وکالت برای دو سال، محکوم شدند.

Saeid Dehghan@vakilroaya

پیام درفشان، وکیل دادگستری به ٢سال زندان و ٢سال محرومیت از وکالت محکوم شد
دلیل دستگیری سال٩٧: تجمع در منزل موکل بازداشتی اش(کیخسروی) بخشی از بازجویی: پرونده شکایت مشترکِ ما از بازپرس فیلترکننده تلگرام. اتهام: توهین به رهبری. دلیل: چت خصوصی! این حکم بدوی است و اعتراض کردیم اما…!

View image on Twitter
۲۴ people are talking about this

به نوشته برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، درفشان و فروزان کرمانی پیش‌تر در شهریور ۱۳۹۷، در حین دیدار با خانواده‌ی وکیل حقوق بشری آرش کیخسروی در شهر کرج دستگیر و ۱۵ شهریور همان سال با قرار وثیقه، به ترتیب، ۱۱۰ و ۱۲۰ میلیون تومانی، آزاد شده بودند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.