سپیده قلیان برای تحمل حبس خود را به زندان اوین معرفی کرد

یکشنبه, ۱ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان وایر- سپیده قلیان، فعال مدنی و از محکومان پرونده اعتراضات هفت‌تپه برای تحمل حبس خود را به زندان معرفی کرد. او که در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال زندان محکوم شده، تنها محکوم این پرونده است که شامل عفو نشده است.

صبح ۲۷ خردادماه ۱۳۹۹ «جمال‌الدین حیدری منش»، وکیل دادگستری از بازداشت موقت «سپیده قلیان» در پی مراجعه به شعبه اجرای احکام دادسرای «اوین» و گرفتن تعهد و آزادی او خبر داد.
به گفته این وکیل دادگستری، سپیده قلیان صبح ۲۷ خرداد ۱۳۹۹، پس از مراجعه به اجرای احکام دادسرای اوین جهت پی‌گیری وضعیت پرونده‌اش، بدون اخطار قبلی ابتدا بازداشت و روانه زندان شد اما با پی‌گیری‌ خانواده‌ و سپردن تعهد، برای مدت یک هفته از حضور در زندان معاف شده بود.

سپیده قلیان به دلیل حمایت از کارگران این شرکت و حضور در تجمع‌های اعتراضی آن ها، به پنج سال زندان تعزیری محکوم شده با انتشار یک فایل ویدیویی در اکانت توییترش با اشاره به عدم عفو خود در پرونده متهمان اعتراضات هفت‌تپه نوشته است: «می‌خواستم به نشانه اعتراض بعد از پی‌گیری‌ها از کمیسیون عفو و اجرای احکام، وثیقه‌ام را از پرونده برداشته و خودم به زندان بروم. چون جرمی مرتکب نشده‌ام و از اول هم با وثیقه گذاشتن مخالف بودم. به اصرار خانواده پذیرفتم. روز ۲۶ خرداد به کمیسون عفو مراجعه کردم که گفتند باید به اجرای احکام مراجعه کنم. امروز در اجرای احکام هیچ ابلاغیه‌ای برای معرفی‌ام به زندان به من داده نشد. هنگامی که در راهروی دادسرا نشسته بودم، قاضی شعبه اول اجرای احکام به ماموران گفت مرا به داخل شعبه هدایت کنند. از او پرسیدم جریان عفو چیه؟ در جواب گفتند: یک درخواست عفو خطاب به رهبری باید بنویسی تا ببینیم چکار می‌شود برایت انجام داد. وقتی من گفتم چنین درخواستی نمی‌نویسم، گفت: خوب بازداشت می‌شوی و به زدان قرچک منتقل خواهی شد. در جوابش گفتم من ابلاغیه‌ای دریافت نکرده‌ام. به او گفتم من قصدم این بود که اگر مشمول عفو نشده‌ام، برای برداشتن وثیقه و معرفی خودم به زندان اقدام کنم. گفتند با خانواده تماس بگیر و انتقالت به قرچک را اعلام کن. بعد از تماس من گفت یک تعهد بنویس که خارج نمی‌شوی و روز یکشنبه هفته آینده برای اجرای حکم، خودت را به زندان قرچک معرفی می‌کنی. من هم قبول کردم. چون می‌خواستم وسایلم را بردارم و با خانواده‌ام خداحافظی کنم.»

سپیده قلیان در جریان بازداشت خود به همراه «اسماعیل بخشی»، فعال کارگری، در سال ۱۳۹۷ مجبور به حضور در مقابل دوربین تلویزیون و اعتراف اجباری علیه خود شد. او بعد از آزادی از زندان، از «آمنه سادات ذبیح‌پور»، خبرنگار صداوسیما که در تهیه این اعتراف تلویزیونی نقش داشت، شکایت کرد اما در حساب توییتر خود از مختومه شدن شکایتش خبر داد. این در حالی بود که شعبه سوم بازپرسی دادسرای «شهید مقدس»، مستقر در زندان اوین ۲۰ بهمن ۱۳۹۸به شکایت آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار برنامه «۲۰:۳۰» از سپیده قلیان رسیدگی کرد. سپیده قلیان در جریان برگزاری این دادگاه، به دلیل افشاگری درباره زندانیان عرب و آمنه سادات ذبیح‌پور، بازجو-خبرنگار صداوسیما، از سوی شعبه سوم بازپرسی اوین به «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب» متهم شد.

خانم قلیان در مدتی که به قید وثیقه آزاد بود، تجربه بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات دزفول و زندان زنان سپیدار اهواز و برخوردش با زنان عرب در این زندان را در کتابی به نام «تیلاپیا خون هورالعظیم را هورت می‌کشد» نوشته است. «ایران وایر » این کتاب را برای اولین بار منتشر کرده است.

این فعال مدنی یک هفته پس از آزاد کردن وثیقه، امروز یکشنبه اول تیرماه خود را به زندان اوین معرفی کرد.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.