انوشه آشوری زندانی دو تابعیتی از شکنجۀ فریبا عادلخواه در اوین خبر داد

سه شنبه, 3ام تیر, 1399
اندازه قلم متن

کمیتۀ دفاع از فریبا عادلخواه امروز دوشنبه بیست و دوم ژوئن از دولت فرانسه خواست که برای آزادی این پژوهشگر ایرانی-فرانسوی در ایران تلاش های خود را افزایش دهد، به ویژه پس از آنکه یک زندانی دو تابعیتی دیگر، انوشه آشوری، در یکی از آخرین پیام های خود از داخل زندان اوین از شکنجۀ فریبا عادلخواه خبر داده است.

در این پیام که در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته انوشه آشوری، مهندس ایرانی-بریتانیایی، گواهی می دهد که یکی از همبندان وی دیده است که بازجویان اوین جسم شکنجه شدۀ فریبا عادلخواه را با کشیدن موهای وی روی زمین می کشیدند و همزمان به او ناسزا گفته و ضرباتی بر جسم وی وارد می آوردند.

کمیتۀ دفاع از فریبا عادلخواه ضمن ابراز انزجار از این رفتارها بار دیگر خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط پژوهشگر ایرانی-فرانسوی شده و از دولت فرانسه خواسته است که ضمن افزایش تلاش های خود برای آزادی فریباعادلخواه هر گونه همکاری علمی و نهادی با جمهوری اسلامی ایران را به حال تعلیق در آورد تا زمانی که رژیم تهران به نقض خشن آزادی های دانشگاهی و به خطر انداختن جان پژوهشگران خاتمه نداده است.

دادگاه انقلاب تهران فریبا عادلخواه را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم کرده است.

حدود پانزده دو تابعیتی دیگر از جمله انوشه آشوری مهندس بازنشستۀ ایرانی-انگلیسی به همین ترتیب در زندان های جمهوری اسلامی ایران به سر می برند.

انوشه آشوری که در تابستان ٢٠١٧ برای دیدار مادرش به تهران رفته بود به اتهام جاسوسی برای اسرائیل دستگیر و به ده سال زندان محکوم شد. او در آخرین پیام خود از نخست وزیر بریتانیا خواسته است که برای نجات وی تلاش کند. انوشه آشوری در این پیام افزوده است : “نگرانی ما این است که دولت بریتانیا ما را به فراموشی بسپارد.”

کمیتۀ دفاع از انوشه آشوری و خانوادۀ وی در لندن گفته اند که آقای آشوری در سه سالی که از دستگیری و زندان او می گذرد تجارب بازجویی و شکنجه، زندان افرادی، اعتصاب غذا و خودکشی را از سر گذرانده است. همسر او خانم ایزدی در اکتبر گذشته با دومینیک راب، وزیر امور خارجۀ بریتانیا، ملاقات کرد و از دولت بریتانیا خواست برای آزادی همسرش بکوشد. به گفتۀ خانم ایزدی، در این ملاقات وزیر امور خارجۀ بریتانیا از او خواست که از مصاحبه با رسانه های خودداری ورزد.

وزیر امور خارجۀ پیشین بریتانیا در سال ٢٠١٨ گفته بود که جمهوری اسلامی ایران از زندانیان دو تابعیتی مثل مهرۀ سرباز در صفحۀ شطرنج استفاده می کند. مدافعان انوشه آشوری و نازنین زاغری-رتکلیف در لندن می گویند که این دو شهروند بریتانیایی ایرانی تبار به دلیل اختلاف لندن و تهران بر سر یک قرارداد نظامی به ارزش چهار صد میلیون پوند که در زمان شاه میان دو کشور امضا شده در ایران گرفتار شده اند.

سفارتخانۀ جمهوری اسلامی ایران در لندن با تکذیب این ادعا گفته است که “آقای آشوری به دلیل جرایم مرتبط به امنیت ملی توسط دستگاه قضایی ایران محاکمه و محکوم شده و نامبرده امکان و حق دفاع از خود را در دادگاه دارد و از خدمات درمانی نیز بهره مند است.”

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.