دانشگاه محقق اردبیلی ۱۵ دانشجو را به خاطر یادبود سرنگونی هواپیمای اوکراینی توبیخ و تعلیق کرد

پنجشنبه, ۵ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

در پی انتشار خبری مبنی بر توبیخ و تعلیق شماری از دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی که برای قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی مراسم یادبود برگزار کرده بودند، این دانشگاه شمار این دانشجویان را ۱۵نفر اعلام کرد.

در توضیح رسمی این دانشگاه که روز چهارشنبه ۴ تیر در وب‌سایت انصاف‌نیوز منتشر شد، دلیل این اقدام، «غیرقانونی» بودن مراسم عنوان و اعلام شده کمیته انضباطی این دانشگاه در راستای «کمک به سالم نگه داشتن محیط آموزشی و پژوهشی» برای این دانشجویان حکم صادر کرده است.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و بر اثر آن ۱۴۶ ایرانی و ۶۱ کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، به‌ اضافه ۱۱ اوکراینی و نیز شماری اتباع دیگر کشورها کشته شدند.

مقامات جمهوری اسلامی در ابتدا شلیک به این هواپیما را انکار و «نقص فنی» را علت سقوط هواپیما عنوان کردند و در نهایت، پس از سه روز، ستاد کل نیروهای مسلح مسئولیت این رخداد را بر عهده گرفت،

پس از سرنگونی این هواپیمای مسافربری، اعتراضاتی در چندین شهر ایران برگزار شد و بر اساس گزارش‌های رسمی قوه قضائیه، ده‌ها نفر در ارتباط با این اعتراضات، بازداشت و محاکمه شدند.

در تازه‌ترین مورد از محکومیت معترضان، روز ۲۳ خرداد دادگاهی در مشهد مسعود حکم‌آبادی، هنرمند تئاتر، را به سه سال زندان محکوم کرد.

این هنرمند و تهیه‌کننده تئاتر ۲۸ دی ماه سال گذشته، پس از آنکه در اعتراض به سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف داده بود، بازداشت شده بود.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون هیچ گزارشی درباره رسیدگی به آمران و مقصران پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی ارائه نکرده‌اند، ضمن آن‌که تا امروز نیز ایران از تحویل جعبه‌های سیاه این هواپیما برای بازخوانی آن خودداری کرده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.