گروهی از نمایندگان مجلس کانادا از رژیم ایران خواستند از آزار و اذیت بهائیان دست بردارد

سه شنبه, 10ام تیر, 1399
اندازه قلم متن

بیست و یک نفر از نمایندگان مجلس کانادا طی «درخواستی فوری» از حکومت ایران خواستند که به «تشدید آزار و اذیت اقلیت دینی بهائی در ایران» خاتمه دهد.

سرویس خبری جامعه جهانی بهائی روز دوشنبه ۹ تیرماه در گزارشی اعلام کرد که، این بیانیهٔ قانونگذاران ارشد کانادا در حالی روز چهارشنبه ۴ تیر در قالب یک نامهٔ سرگشاده به امضای اعضای پارلمان و مجلس سنا رسیده است که در روزهای اخیر آزار و اذیت بهائیان در پنج استان اصفهان، تهران، خراسان جنوبی، فارس، و یزد افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش امضاکنندگان این نامه که شامل نمایندگانی از تمامی پنج حزب سیاسی کانادا، اعضای مجلس عوام و مجلس سنا هستند، به دلیل آن‌که «مقامات ایران، با استفاده از پوشش بیماری عالم‌گیر کرونا، ده‌ها بهائی را هدف آزار و اذیت قرار داده‌اند» ابراز نگرانی کرده و خواستار «توقف سرکوب هدفمند» شده‌ است.

در بخشی از این نامه آمده است که «دیدن رنج‌های خواهران و برادران ما در زندان و مواجههٔ آن‌‌ها با اتهامات دروغین بدون دسترسی به فرآیندهای قانونی، برای ما به عنوان کانادایی و اعضای یک جامعهٔ جهانی بسیار دردناک است.»

در این بیانیه که روسای «کمیته دائمی امور خارجه و توسعه بین‌المللی»، «کمیته دائم تجارت بین‌المللی»، و «کمیته دائمی سلامت» از جمله نمایندگان امضا‌کننده آن هستند، همچنین آمده است که «ما هم‌صدا با جامعه بین‌المللی از مقامات ایرانی درخواست می‌کنیم دستور آزادی تمامی زندانیان وجدان [افرادی که بر اساس باورهایشان زندانی شده‌اند] را اعلان نمایند و به عملیات مداوم تهدید و سرکوب جامعهٔ‌‌ بهائی پایان دهند.»

به گزارش سرویس خبری جامعۀ جهانی بهائی،‌ در روزهای اخیر، بهائیان در استان‌های اصفهان، تهران، خراسان جنوبی، فارس و یزد در دادگاه بدوی یا تجدیدنظر حکم‌های سنگین زندان دریافت کرده‌اند که در بیشتر موارد از شش تا ده سال بوده است. به علاوه، علی‌رغم درخواست‌های بین‌المللی برای آزادی زندانیان وجدان به دلیل بیماری همه‌گیر کرونا، برخی از بهائیان همچنان در زندان به سر می‌برند. از جمله این موارد می‌توان به وضعیت آنها در بیرجند اشاره کرد که شرایط به شدت نامناسب زندان از نظر بهداشتی، احتمال شیوع ویروس کرونا را تشدید می‌کند.

دیان علائی، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد، می‌گوید: «باعث تأسف است که مقامات ایرانی به جای محافظت از بهائیان و سایر مردم ایران از بیماری عالم‌گیر کنونی، چنین فشار سنگین روانی را بر جامعهٔ بهائی وارد می‌کنند. صدور حکم‌های سنگین حبس برای افراد و قرار دادن آن‌ها در وضعیت انتظار برای احضار به زندان که از نظر روانی بسیار دشوار است یکی دیگر از شیوه‌‌های افزایش فشار بر جامعهٔ بهائی است.»

پیش از این فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائی، در گفتگوی با صدای آمریکا با اشاره به برخورد جمهوری اسلامی با دست‌کم ۷۱ شهروند بهایی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر گفت: «متاسفانه وضعیت بهائیان در ایران در سال‌های اخیر به مراتب بدتر شده است و این شهروندان در شهرهایی مثل شیراز، ‌بیرجند، ‌یزد،‌ کرج، قائم شهر،‌ کرمانشاه، اصفهان، و شهرهای دیگر در معرض دستگیری، احضار به دادگاه، و ‌محاکمه قرار گرفته‌اند و تعدادی از آنها در شرایطی که متاسفانه ویروس کرونا در زندان‌های ایران شایع شده است به زندان محکوم شده‌اند.»

فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان
گزارش سالانه آزادی مذهبی در جهان‌| فرهاد ثابتان: جمهوری اسلامی می‌خواهد بهائیان را «ریشه کن» کند
فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان می‌گوید سیاست جمهوری اسلامی در قبال بهائیان همواره این بوده که آنها را از بین ببرد و حالا به طور علنی آن را اعلام هم می‌کند.

همچنی در گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی‌های مذهبی در جهان که ۳۳ صفحه از آن به وضعیت آزادی مذهب در ایران اختصاص یافته، به محدودیت‌های اعمال شده برای بهاییان و ادامه بازداشت‌های متعدد شهروندان بهایی در ایران نیز اشاره شده است.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.