صید شبانه چینی‌ها در جنوب؛ نان صد‌ها صیاد آجر شده است

چهارشنبه, ۱۸ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان‌وایر– خلیل‌الله درخشان، عضو شورای مرکزی خانه کشاور گفته که چینی‌ها در خلیج فارس با استفاده از دستگاه ماهی‌یاب، شبانه اقدام به صید انبوه ماهی می‌کنند.

درخشان افزوده «ارزش محموله‌ای که در یک شب شکار می‌شود، گاه به اندازه قیمت خود کشتی‌هاست.»

به گفته وی «از ۹۱ کشتی چینی که فعالیت صید و صیادی در ایران را به نزدیک دو دهه عقب‌تر بازگردانده‌اند، هنوز ۱۷ کشتی باقی مانده است که همچنان ذخایر آب‌های جنوب را قلع‌و‌قمع می‌کنند.»

درخشان افزوده «طبق قانون کشتی‌های چینی باید در عمق ۲۰۰ متری از ساحل صید داشته باشند، اما این کشتی‌ها قوانین را درست اجرا نمی‌کنند.»

به گفته وی «۸۰ درصد صید کشتی‌های چینی باید میکتوفیده و میگوی شیشه‌ای باشد و ۲۰ درصد صید ضمنی شامل ماهی‌های خوراکی، اما این نسبت صید کشتی‌های چینی برعکس است.»

درخشان اضافه کرده «این روزها یعنی تیر و مرداد، فصل صید میش‌ماهی است. این ماهی یک کیسه بادی در داخل بدن دارد که خیلی گران‌قیمت است و کیلویی ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان فروش می‌رود. با این کیسه نخ پزشکی درست می‌کنند و به گفته صیادان محلی با کشتی‌های چینی این روزها گله‌های میش‌ماهی نصیب چینی‌ها می‌شود.»

به گفته وی «ازآنجاکه این کشتی‌ها اکوفایندر (ماهی‌یاب) دارند، متوجه می‌شوند که گله‌ها در کجا هستند و در شب‌ها اقدام به صید می‌کنند. یکی از این کشتی‌ها در یک شب ۹۰ میلیارد تومان میش‌ماهی صید کرده که به اندازه قیمت این کشتی است.»

آن‌طور که ان مقام مسئول اضافه کرده «کشتی‌های چینی اغلب کهنه هستند و کشتی نو در کلاس ترال اگر چینی باشد سه ‌میلیون دلار و کشتی‌های اروپایی پنج ‌میلیون دلار قیمت دارند.»

درخشان اضافه کرده که «یک کشتی ۴۰۰ تنی در یک هفته به اندازه ۵۰ تا لنج صید می‌کند. هر لنج برای ۳۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند. با فعالیت کشتی‌های چینی نان هزارو ۵۰۰ نفر آجر می‌شود.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.