پمپئو: آمریکا و متحدانش یک کشتی حامل سلاح‌های ایرانی را در آب‌های یمن توقیف کردند

پنجشنبه, 19ام تیر, 1399
اندازه قلم متن

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری گفت نیروهای آمریکایی و متحدانشان در روز هشتم تیرماه یک کشتی حامل سلاح‌های غیر قانونی از ایران را در نزدیکی ساحل یمن توقیف کردند.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه آمریکا گفت که محموله توقیف شده در نزدیکی ساحل یمن شامل ۲۰۰ آرپی‌جی، هزار و ۷۰۰ تفنگ کلاشینکف، ۲۱ موشک زمین به هوا، ۲۱ موشک زمین به زمین، چندین موشک ضد تانک و سایر سلاح‌ها و موشک‌های پیشرفته بود.

پمپئو ضمن تاکید براینکه «شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند تا از درگیری‌های بیشتر در منطقه جلوگیری شود»، گفت: «هیچ شخص معقولی نمی‌تواند باور کند که ایران هر سلاحی را که دریافت می‌کند از آن برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده کند.»

توقیف این محموله تسلیحاتی در نزدیکی سواحل یمن در حالی انجام شده است که در هفته‌های اخیر موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است.

در حال حاضر پمپئو تلاش‌های آمریکا را برای متقاعد کردن شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رهبری می‌کند. به موجب توافق هسته‌ای ایران، برجام، تمدید تسلیحاتی ایران در مهر ماه منقضی می‌شود.

هفته گذشته، پمپئو در جلسه شورای امنیت مستقیما از ۱۵ عضو این شورا خواست که تحریم تسلیحاتی ایران  را تمدید کنند. در مقابل، چین و روسیه، که  دارای حق وتو هستند، مخالفت خود را با تمدید این تحریم‌ها نشان دادند.

پمپئو در نشست مطبوعاتی روز چهارشنبه خود گفت: «ایران تحریم تسلیحاتی سازمان ملل را که چهار ماه دیگر منقضی خواهد شد رعایت نمی‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت که هفته گذشته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، اتهامات مطرح شده از سوی آمریکا را مبنی بر «ایرانی بودن» سلاح‌هایی که در نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ توقیف شده بودند تایید کرد.

در مقابل، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل این گزارش را سرشار از «اشتباهات جدی، اظهارات غیر دقیق و متناقض» توصیف کرده بود.

شبه‌نظامیان حوثی، که از سوی ایران حمایت می‌شوند، از سال ۲۰۱۵ در حال جنگ با دولت یمن، به عنوان دولت قانونی و مورد تایید سازمان ملل، هستند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.