ظریف: پیش نویس چین برای قرارداد ۲۵ ساله اسفند ماه ارائه شد

سه شنبه, ۲۴ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

وزیر خارجه ایران اعلام کرد که آمادگی خود را به چین برای مذاکره نهایی درباره سند جامع همکاری ۲۵ ساله اعلام کرده است.

محمد جواد ظریف گفت: «در اسفندماه چینی‌ها پیش‌نویس خود را بر مبنای پیش‌نویسی که ما تهیه کرده بودیم ارائه کردند و در حال حاضر در حال بررسی و نهایی کردن این دو پیش‌نویس هستیم تا به یک توافق برسیم».

او خبر داد که ۱۰ روز پیش در ویدئو کنفرانس با وزیر خارجه چین به او اعلام کرده که طرف ایرانی برای نهایی شدن این سند آماده انجام مذاکره نهایی است.

ظریف گفت که این سند در صورت توافق نهایی در «مراجع قانونی» نیز به تصویب خواهد رسید. او اعلام نکرد که این سند در مجلس نیز تصویب خواهد شد یا نه.

انتشار موادی از قرارداد ایران با چین در هفته‌های گذشته اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است. با این حال مقامات جمهوری اسلامی گزارش‌های منتشر شده در اینباره را تکذیب و اعلام کرده‌اند که توافق دو کشور هنوز نهایی نشده است.

در همین حال محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور ایران، اعتراض‌ها به قرارداد با چین را «توهم» خوانده و اعلام کرده که جمهوری اسلامی مذاکرات مشابهی را نیز با روسیه و برخی از همسایگان دارد.

نسخه‌ای از سند ارسالی به ایران‌اینترنشنال حاوی «برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ساله ایران و چین» نشان می‌دهد که مقام‌های جمهوری اسلامی در ازای خرید نفت خام ایران از سوی چین، از این کشور برای حضور در تمام بخش‌ها از جمله صنعت، اقتصاد، بهداشت و درمان، ارتباطات، کشاورزی، امنیتی و نظامی، مالی، اعتباری و تجاری، نفت و انرژی ایران دعوت کرده‌اند.

در بخشی از این سند از مشارکت چین در «توسعه بندر جاسک، مشارکت در تاسیس یک شهر صنعتی، مشارکت در ساخت پالایشگاه، صنایع پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم و ساخت شهرک‌های گردشگری» در «سواحل مکران»  واقع در کناره دریای عمان تحت «عناوین اصلی برای برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله» ایران و چین یاد شده است.

از بنادر چابهار و کاسپین نیز در این سند به عنوان بنادری نام برده شده که چین می‌تواند در توسعه آنها مشارکت کند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.