خشکیدن شاهرگ حیاتی دو استان با انتقال آب کارون/ هورهای استان به کانون ریزگرد تبدیل می‌شود/ مردم منطقه به شدت نگرانند

چهارشنبه, ۲۵ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خشکیدن شاهرگ حیاتی دو استان با انتقال آب کارون/ هورهای استان به کانون ریزگرد تبدیل می‌شود/ مردم منطقه به شدت نگرانند

نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان ها با انتقاد از طرح انتقال آب سرشاخه‌های کارون به فلات مرکزی ایران گفت: با چه منطقی می‌خواهند آب این استان را به فلات مرکزی منتقل کنند در حالی که مردم چهارمحال و بختیاری از بی‌آبی رنج می برند و با کمبود آب شرب مواجهند.

مهدی محمودی چالبطان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرح انتقال آب کارون به فلات مرکزی ایران گفت: وقتی استانی مردم اش به آب شرب نیاز دارند و باغات اش به دلیل بی آبی خشک شده‌اند و اهالی مناطق مختلف آن هنوز برای آب آشامیدنی از چاه استفاده می‌کنند، تخصیص آب این استان به استان های همجوار امری نسنجیده و نامعقول است. طبق قانون اصل پنجاه حفاظت محیط زیست هر منطقه‌ای ابتدا باید برای استفاده از آب مناطق خودش رفع نیاز کند و بعد از آن می‌تواند آب مازاد بر نیازش را به مناطق دیگر تخصیص دهد.

خون کسی از ما رنگین تر نیست
وی افزود: وقتی منطقه‌ای صاحب آبی است که از منابع مرتفع و ملی همان منطقه سرچشمه می گیرد ابتدا باید مردم همان مناطق از لحاظ آب بی نیاز شوند و بعد به مناطق همجوار منتقل شود چرا که خون مردم فلات مرکزی از مردم چهار محال و بختیاری رنگین تر نیست.

اهالی شهرستان بروجن آب شرب ندارند
عضو شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: در حال حاضر مردم شهرستان بروجن جدای از آب برای مصارف کشاورزی از کمبود آب شرب رنج می برند و به خصوص حالا که فصل تابستان است با مشکلات عدیده ای در زمینه کمبود آب دست به گریبانند و هنوز اقدامی جهت انتقال آب به بروجن انجام نشده است.

بسیاری از چشمه ها با انتقال آب خشک می شوند
محمودی چالبطان گفت: با انتقال آب از بهشت آباد چهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی ایران با توجه به کارشناسی هایی که در این منطقه صورت گرفته بسیاری از چشمه های منطقه خشک می شوند. اگر این انتقال آب به استان های کویری برای رونق کشاورزی و صنایع آب بر است، آیا بهتر نیست از کشاورزان استان چهارمحال و بختیاری حمایت کنند و به کشاورزی منطقه رونق بدهند به جای اینکه صدها کیلومتر آنطرف تر و با صرف هزینه‌های سنگین آب را منتقل کنند.

مردم استان چهارمحال و بختیاری به شدت نگرانند
وی اضافه کرد: موضوع انتقال آب از استان چهار محال بختیاری به فلات مرکزی ایران مردم این استان را به شدت نگران کرده است. بارها مکاتباتی با استاندار، شورا، امام جمعه و نمایندگان مجلس انجام شده و در حال حاضر با بروکراسی و نامه نگاری می‌خواهند از اجرای این طرح جلوگیری شود و اگر این انتقال انجام شود به یکی از معضلات اساسی کشور تبدیل خواهد شد.

گردوخاکی که از بی آبی به چشم ما خواهد رفت
نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها بیان کرد: علاوه بر چهارمحال و بختیاری، استان خوزستان نیز به دلیل تغذیه رودخانه کارون از سرچشمه های آبی در استان چهار محال و بختیاری نیز با مشکل بی آبی روبرو می‌شود و هورهای استان با خشک شدن به کانون ریزگرد تبدیل شده که بازهم گرد و خاک اش علاوه بر خود استان در چشم مردم چندین استان همجوار منجمله چهار محال و بختیاری خواهد رفت.

قطع کردن شاهرگ حیاتی ۲ استان برای فلات مرکزی
وی افزود: قرار نیست برای انتقال آب به فلات مرکزی ایران شاهرگ آبی و حیاتی دو استان چهارمحال و بختیاری و خوزستان را قطع کنند. با برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در استان با کمبود اینگونه آب‌های عمقی مواجه هستیم. در واقع سیستم آب آشامیدنی در استان باید به گونه ای باشد که از آب‌های جاری تامین شود.

محمودی چالبطان گفت: اکثر روستاهای استان با کم آبی مواجه اند و در فصل تابستان آب شرب‌شان جیره‌بندی می شود و بیشترین کم آبی ها در شهرستان های لردگان و بروجن را شاهد هستیم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.