توافق ملی در باره سیاست هسته ای، مردم حق دارند بدانند

جمعه, 27ام تیر, 1399
اندازه قلم متن

هموطنان،

با امضای این دادخواست بر ضرورت یک توافق ملی درباره‌ی سیاست هسته‌ای تأکید بگذارید. ضرورت چنین اتحاد نظری از آنجا برمی‌آید که جمهوری اسلامی طی دو دهه سیاستی را پیش برده است که در گام اول آن به شکل مخفیانه در صدد ساخت تسلیحات اتمی برآمد و در گام‌ بعدی با شعار «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» ضمن استفاده از احساسات ملی‌گرایانه‌ی مردم، مدام هزینه بر هزینه افزود بالاخره در گام آخر با تن دادن به برجام سیاست هسته ای را “حیثیتی” کرده به نحوی که اکنون که امنیت ملی و آینده‌ی اقتصاد و معیشت و محیط زیست کشور ما را فرجامی هولناک تهدید می‌کند.

برای بدست‌آوردن ارزیابی درست از سیاست هسته‌ای، قبل از هر چیز، ما ایرانیان باید به سه پرسش اساسی زیر پاسخ دقیق بدهیم:

۱ ـ آیا ایران برای تأمین انرژی، نیاز به استفاده از انرژی هسته‌ای دارد؟ آیا در ایران، استفاده از انرژی هسته‌ای، از لحاظ اقتصادی، به صرفه است؟

۲ ـ برای استفاده از یک یا دو یا حتی سه نیروگاه هسته‌ای (با خرید دو نیروگاه دیگر از روسیه در بهترین شرایط، ایران تا ۱۰ سال دیگر سه نیروگاه خواهد داشت)، آیا ایران به صنعت غنی سازی اورانیوم نیاز دارد؟ ایا ایران اورانیوم لازم را برای غنی کردن دارد؟ آیا روسها در این مدت به ایران اجازه داده‌اند از اورانیوم غنی شده خود در سوخت نیروگاه بوشهر استفاده کند؟

۳ ـ آیا برای انجام پژوهشهای هسته‌ای و پیشبرد صنعت هسته‌ای، ایران نیاز به راکتور آب سنگین دارد؟

از دید کارشناسانه پاسخ هر سه پرسش منفی است.

هرگاه از تجربه‌ی برجام درس بگیریم و نخواهیم بیگانگان همچنان در باره کشور ما تصمیم بگیرند، نیاز به یک توافق ملی در درون ایران، بر سر سیاست هسته‌ای داریم. این توافق اساسی است چراکه در هیچ کشوری از کشورهای دنیا، این اندازه سرمایه‌های ملت برباد داده نشده‌است که در ایران، بنام سیاست خانمان‌سوز هسته‌ای، هدر داده شده و می‌شود.

از همه‌ی مردم ایران و نیز از روشنفکران، استادان دانشگاه، پژوهشگران، و دانشجویان می‌خواهم: برای آنکه به جمهوری اسلامی اجازه ندهیم به این سیاست هسته‌ای فاجعه بار ادامه دهد، برای اینکه به قدرتهای خارجی اجازه ندهیم همچنان صاحب تصمیم در باره سرنوشت ما باشند، بحث برای رسیدن به توافق بر سر خواست های زیر را آغاز کنند.

مسئله اتمی، قبل از هر چیز یک مسئلۀ داخلی است و تصمیم گیرنده در باره آن، مردم ایران هستند. از این‌رو، به اتفاق، در مقام دفاع از استقلال ایران و برای پایان دادن به سیاستهای ماجراجویانه جمهوری اسلامی و خلاصی از بحران اتمی و هزینه‌های نجومی آن، و سو استفاده بیگانگان از جمله امریکا، اسرائیل، روسیه، و چین از ضعف مفرط ایران بکوشیم که مردم ایران، با آگاهی بی‌خدشه از ماهیت بحران اتمی، در دو خواست زیر، به عزم ملی برسند:

  • توقف فوری و کامل غنی سازی اورانیوم در ایران

  • توقف هر گرونه پروژه ساختن راکتور آب سنگین

با امضای این دادخواست بر ضرورت توافق بر سر این دو خواسته مُهر تأیید بگذاریم.

دکتر مهران مصطفوی ـ استاد دانشگاه، پژوهشگراثر شیمیایی پرتوها و ذرات هسته‌ای

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.