آمریکا از جامعه جهانی خواست ایران را در زمینه نقض حقوق بشر ملزم به پاسخگویی کند

شنبه, 28ام تیر, 1399
اندازه قلم متن

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نسبت به نقض حقوق بشر از سوی قوه قضائیه ایران هشدار داد و از جامعه جهانی خواست جمهوری اسلامی را در زمینه نقض حقوق بشر ملزم به پاسخگویی کند.

اورتگاس روز جمعه در پیامی ویدیویی در توییتر گفت: «همه مقامات ایرانی که در نقض حقوق بشر نقش داشته‌اند باید ملزم به پاسخگویی شوند. آمریکا از جامعه بین‌المللی می‌خواهد یک تحقیق و تفحص مستقل در این زمینه انجام دهد.»

او افزود: «قوه قضائیه ایران به جای برقراری عدالت، ظلم کرده و حقوق بشر را نقض می‌کند. ما از جامعه جهانی و تک‌تک دولت‌ها می‌خواهیم تا [آنها را] ملزم به پاسخگویی کنند و برای قربانیان فراوان این رژیم به دنبال عدالت باشند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به سالگرد «قتل وحشیانه» زهرا کاظمی، روزنامه‌نگار ایرانی‌کانادایی، در زندان اوین گفت: «باوجود گزارش‌هایی که از دست داشتن مقام‌های قضایی ایران در قتل او حکایت دارد، هیچ‌کدام از این مسئولان پاسخگو نبوده‌اند.»

اورتگاس همچنین به سالگرد تشکیل «کمیته‌های مرگ» در ۲۹ تیر ماه در ایران اشاره کرد و گفت: «بنابرگزارش‌ها، این کمیته‌ها به دستور آیت‌الله خمینی با توسل به زور، هزاران زندانی سیاسی مخالف را ناپدید کرده و یا به صورت فرمایشی اعدام کردند.»

این مقام آمریکایی افزود: «رییس کنونی قوه قضائیه [ایران] و وزیرفعلی دادگستری ایران به عنوان اعضای سابق این «کمیته‌های مرگ» شناخته می‌شوند. همه می‌دانند قوه قضائیه ایران استقلال نداشته ودادگاه‌های عادلانه برگزار نمی‌کند. به ویژه دراین میان، دادگاه‌های انقلاب در نقض حقوق بشر بی‌رحمانه عمل می‌کنند.»

این موضع‌گیری آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که موج اعتراض‌های داخلی و بین‌المللی نسبت به صدور احکام اعدام برای سه معترض آبان و همچنین اجرای حکم اعدام دو شهروند کرد همچنان ادامه دارد.

سخنگوی قوه قضاییه روز ۲۴ تیر با وجود تکذیب‌های قبلی اعلام کرد که دیوان عالی کشور حکم اعدام امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی، سه نفر از معترضان اعتراضات آبان ۹۸، را تایید کرده است.

روز چهارشنبه، هشتگ «اعدام نکنید» با وجود فیلتر بودن توییتر و کاهش سرعت و اختلال ایجاد شده در اینترنت ایران، ترند جهانی شد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.