گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان در تبریز، ارومیه و تهران / احراز هویت ۱۵ تن

سه شنبه, 31ام تیر, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه تجمعی اعتراضی در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز و همچنین تجمعاتی مشابه در تهران و ارومیه صورت گرفت. در پی برگزاری این تجمعات شماری از شهروندان بازداشت و تعدادی نیز پس از احضار به نهادهای امنیتی بازداشت شدند. تجمع این شهروندان در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه صورت گرفت. در این گزارش به آخرین وضعیت ۱۵ تن از شهروندان بازداشت شده در رابطه این تجمعات پرداخته شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹، در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه تجمعی اعتراضی در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز و همچنین تجمعاتی مشابه در تهران و ارومیه صورت گرفت.

در پی برگزاری این تجمعات شماری از شهروندان بازداشت و به بازداشتگاه‌های نهادهای امنیتی منتقل شدند. تعدادی نیز پس از احضار به نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

مقصود فضلی چیمن زمین، رحیم ساسانیان، حکیمه احمدی، سعدالله ساسانیان و یاسمین ظفری روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه در جریان تجمع در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز بازداشت و نهایتا به زندان این شهر منتقل شدند.

از میان این افراد پرونده آقای فضلی چیمن زمین به شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب شهرستان تبریز ارسال شده است.

 همچنین رسول رضوی زندانی سیاسی سابق روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه پس از احضار به اداره اطلاعات تبریز بازداشت و ساعتی بعد آزاد شد.

سهند بهنمون و سعید بهنمون نیز روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه در ارومیه بازداشت و صبح جمعه ۲۷ تیرماه آزاد شدند. سالار طاهرافشار، شیوا مجرد و فرید خورشیدی نیز روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه پس از احضار به نهادهای امنیتی در ارومیه بازداشت و نهایتا به زندان ارومیه منتقل شدند.

حمید جباری، حسین شهیدی، هادی علیشی و یعقوب مجیدی نیز روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه در تجمعی مقابل سفارت ارمنستان در تهران بازداشت شدند. از میان این افراد حسین شهیدی، هادی علیشی و یعقوب مجیدی شب یکشنبه ۲۹ تیرماه با تودیع قرار آزاد شدند و گفته می‌شود حمید جباری نیز به زندان اوین منتقل شده است.

گزارش شده که برخی از شهروندان بازداشت شده در بازداشتگاه پلیس امنیت و بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه (۹ پله) توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

وضعیت دیگر بازداشت شدگان کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

از میان این افراد “سالار طاهر افشار، رحیم ساسانیان، حکیمه احمدی، سعدالله ساسانیان و رسول رضوی” پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه بازداشت و یا محکومیت دارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.