گفتگو با ایلنا: جای خالی فرش ایران با فرش هندی، پاکستانی و افغانستان پر شد/ تقریبا مشتری‌هایمان را از دست داده‌ایم

جمعه, ۳ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

جای خالی فرش ایران با فرش هندی، پاکستانی و افغانستان پر شد/ تقریبا مشتری‌هایمان را از دست داده‌ایم

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف گفت: اکنون فرش در فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا فروش می‌رود، وقتی فرش ایران با قیمت ۵۰۰ دلار و هندی، پاکستان و افغان ۲۵۰ دلار است قطعا خریدار به سمت فرش غیرایرانی می‌رود.

مجتبی عراقچی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره وضعیت بازار فرش دستباف اظهار داشت: در حال حاضر قدرت خرید مردم کم شده و تاثیر مستقیمی هم بر خرید داخلی فرش دستباف گذاشته علاوه بر آن ۹۵ درصد بازار فرش دستباف خارج از کشور است که به خاطر تحریم تقریبا بازاری برای ایران باقی نمانده است.

وی افزود: اکنون اوضاع صادرات خراب است، مصرف کم شده صادرکنندگان هم به راحتی نمی‌توانند ارز را وارد کنند بنابراین رکود وحشتناکی را هم در بازار داخل و هم خارج شاهدیم که البته شیوع کرونا هم مزید بر علت شده و بشدت بازارهای خارجی و صادرات را تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف گفت: علاوه بر کسادی داخل ما به لحاظ قیمت امکان رقابت با کشورهایی مثل هندوستان، پاکستان و افغانستان را نداریم، فرش دستباف یک هنر-صنعت است از لحاظ هنری فرش ایران حرف اول را می‌زند و هیچ رقیبی در دنیا ندارد ولی از نظر صنعتی و فرش تجاری ما امکان رقابت نداریم قیمت فرش این سه کشور بسیار کمتر از فرش ایرانی است.

وی خاطرنشان کرد: مشتری فرش هنری خیلی کم است، اکنون فرش در فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا فروش می‌رود، وقتی فرش ایران با قیمت ۵۰۰ دلار و هندی، پاکستان و افغان ۲۵۰ دلار است قطعا خریدار به سمت فرش غیرایرانی می‌رود چون به قصد سرمایه‌گذاری نمی‌خرد که یک مدت از آن استفاده کرده و بعد می‌فروشد.

 عراقچی با بیان اینکه ما تقریبا مشتری‌هایمان را از دست داده‌ایم و فرش ایران از سبد کالای مشتریان خارج شده است، افزود: بیشتر مشتریان ایران از کشورهای آلمان، فرانسه و کشورهای اروپایی بوده و امریکا به تنهایی۴۰ درصد فرش ایران را خریداری می‌کرد که اکنون به خاطر تحریم این بازار ۴۰ درصدی را از دست داده‌ایم، البته اکنون مشتریان جدیدی هم در روسیه، برزیل و کشورهای امریکای‌جنوبی داریم، ولی کلا بازار کساد است.

وی یادآور شد: کل صادرات فرش ایران در سال ۹۷،  ۳۰۰ میلیون دلار بوده که در سال ۹۸ و ۹۹ این میزان بسیار کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش گفت: فروش داخلی هم به دلیل مالیات بالا دچار آسیب شده و بسیاری از اعضای اتحادیه فروشگاه‌های خود را تعطیل می‌کنند، در حال حاضر در سه رشته تولیدکننده، فروشنده و صادرکننده، فقط تولیدکنندگان باید مالیات سنگینی بپردازند و تولیدکننده و صادرکننده معاف از مالیات است، در صورتی که اگر فروشنده هم معاف شود، این بازار رونق می‌گیرد و مردم به آن مانند طلا، ارز، اتومبیل و ملک به عنوان کالای سرمایه‌ای نگاه کرده و دارایی خود را به فرش هم تبدیل می‌کنند.

وی تاکید کرد: چنانچه فروشندگان فرش از مالیات معاف شوند، کار ۱۰ میلیون نفری که از این مسیر ارتزاق می‌کنند، رونق می‌گیرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.