جمهوری اسلامی حکومت اعدام: دو زندانی در زندان ارومیه اعدام شدند

دوشنبه, 6ام مرداد, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دوشنبه ۶ مردادماه حکم اعدام ۲ زندانی که پیشتر در پرونده‌های جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان ارومیه به اجرا درآمد. این دو زندانی روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۹، حکم اعدام ۲ زندانی در زندان ارومیه به اجرا درآمد.

هویت این زندانیان “علی عبدی، متاهل و از بند ۱_۲ و امیرحسین قهریان ۲۴ ساله، از بند جوانان زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

آقای عبدی حدود ۹ سال پیش از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

آقای قهریان نیز حدود ۵ سال پیش به اتهام “قتل” همسر خود در پی اختلافات خانوادگی بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

هرانا روز یکشنبه ۵ مردادماه ۱۳۹۹ در گزارشی از انتقال این دو زندانی به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه خبر داده بود.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.