چهل و پنجمین روز اعتصاب کارگران هفت‌تپه و افشای رشوه مدیران شرکت به دو مقام قضایی

چهارشنبه, ۸ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان وایر– در چهل و پنجمین روز از اعتصاب کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه»، تجمع آن‌ها مقابل فرمانداری برگزار شد.
آن‌ها پس از این تجمع، با راهپیمایی در سطح شهر شوش، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
کارگران این شرکت در تجمعات خود بارها به تبانی مقامات دولتی با مدیران هفت تپه هشدار داده بودند اما توجهی به این مساله نشده بود. کانال مستقل کارگران هفت تپه روز سوم مردادماه با انتشار گزارشی، خبر از توافقات پشت پرده مقامات قضایی برای حمایت از مدیران این شرکت داده بود.

در این گزارش با اشاره به پرداخت رشوه غیرمستقیم به دو مقام قضایی در شهرستان شوش آمده است: «یکی از موارد رشوه از امید اسدبیگی به عباس حسینی پویا، دادستان خوزستان و صادق جعفری چگنی، رییس دادگستری شوش از طریق کشت چغندر در زمینی به مساحت حدود ۲۰۰ هکتار زمین برای این دو مقام قضایی انجام شده است. تمام هزینه‌های شخم، کاشت و داشت و برداشت و حتی ارسال برای خریدار توسط شرکت انجام شده است.»

بر اساس این گزارش، حسینی پویا و جعفری چگنی بدون پرداخت هیچ گونه مبلغی صاحب بار چغندر شده و برای رد گم کردن، چغندرها را در خوزستان تحویل نگرفته‌اند. این محصول به مقصد کرمانشاه و استان‌های دیگر بارگیری و به خریداران تحویل و فروخته شده است.

کانال مستقل کارگران هفت تپه در گزارش خود آورده است: «در ۲۰۰ هکتاری که برای این دو مقام قضایی چغندر کاشته اند، چیزی حدود هشت هزار و ۴۰۰ تن چغندر برداشت و فروخته شده است. قیمت خرید تضمینی خرید این محصول در سال گذشته برای هر کیلوگرم چغندرقند بهاره سه هزار و ۷۴۶ ریال و چغندرقند پاییزه به سه هزار و ۶۴۲ ریال بوده است. این قیمت برای هر تن ۳۶۴ هزار تومان است. این دو مقام قضایی برای هشت هزار و ۴۰۰ تن محصول چغندر، چیزی معادل سه میلیارد و ۵۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافتی داشته‌اند.»

بازداشت و آزادی چهار فعال کارگری در ماه گذشته

روز سه‌شنبه بیست و چهام تیر ۱۳۹۹، دقایقی پس از پایان تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت‌تپه، چهار تن از نمایندگان کارگران به نام‌های «ابراهیم عباسی»، «یوسف بهمنی»، «محمد خنیفر» و «مسلم چشمه خاور» بازداشت و به زندان دزفول منتقل شدند.

به دنبال دستگیری این افراد، دادستان شهرستان شوش تجمعات کارگران را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: «این چهار نفر از محرکین و مخلین نظم عمومی هستند که به اتهام ارتکاب جرم مشهود، توسط ضابطین قضایی بازداشت شده‌اند.»
او از کارگران خواسته بود تا به اعتصاب خود پایان دهند و نظم و امنیت شهر را حفظ کنند. دادستان شوش در مصاحبه خود چهار تن از کارگران هفت تپه را «کارگرنما» خوانده و آن‌ها را مسبب بر هم زدن نظم و امنیت شهرستان شوش معرفی کرده بود.

چند وکیل پایه یک دادگستری در تهران روز پنج‌شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ با امضای یادداشتی، به سخنان دادستان این شهرستان واکنش نشان دادند. در این یادداشت که توسط کانال تلگرامی مستقل کارگران این شرکت منتشر شده، آمده است: «دادستان شوش در اظهارات خود مرتکب جرایمی، من جمله نشر اکاذیب، تبلیغ علیه نظام، هتک حرمت و هتک حیثیت چهار کارگر هفت تپه و نیز مجموعه کارگران هفت تپه، اظهارات کذب و مخرب منجر به سنگ‌اندازی در چرخه تولید و آسیب رساندن به اقتصاد کشور، حمایت از باند اختلاس‌گران، اظهارات و ادعاهای دایر بر نقض حقوق اولیه شهروندان مندرج در قانون اساسی و موارد متعدد دیگری شده است که جا دارد بدین اعتبار علیه ایشان اعلام جرم شود.»

به فاصله یک روز از بازداشت و انتقال این چهار کارگر هفت تپه به زندان، «فرزانه زیلابی»، وکیل کارگران از آزادی آن‌ها با سند کفالت خبر داد. با افشای دریافت این رشوه توسط مقامات قضایی، پشت پرده بازداشت و برخورد دستگاه قضایی با کارگران و روابط آن‌ها با مدیران شرکت نیازمند ورود دستگاه‌های بازرسی برای پی‌گیری مساله است.

بی‌اطلاعی فرمان‌دار: کرونا داشتم، خبر نداشتم

روز دوشنبه ششم مرداد فرماندار شوش در مصاحبه با خبرگزاری دانشجو گفته بود: «از تجمع کارگران نیشکر هفت تپه بی اطلاعم چرا که به دلیل ابتلا به کرونا، ۴۰ روز است در محل کار خود حاضر نیستم.»
اما او در نهایت روز سه‌شنبه اظهارات خود مبنی بر بی‌اطلاعی از وضعیت هفت تپه را رد کرد و گفت: «پرداخت مطالبات کارگران هفت تپه با جدیت در حال پی‌گیری است. بنده در مصاحبه نگفتم که ۴۰ روز در قرنطینه خانگی هستم و از اعتراضات کارگران بی‌اطلاعم بلکه پس از کسب نظر پزشکان به محل کار خود بازگشتم و در چند جلسه اخیر استانی حضور داشتم.»

«پرداخت حقوق معوقه»،‌ «تمدید دفترچه بیمه»، «بازگشت به کار همکاران اخراجی»، «بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل شرکت»،‌ «خلع ید کارفرما و بخش خصوصی» و «بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران» شش مطالبه اصلی کارگران در دوره تازه اعتراضات است. آن‌ها از روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه دست به اعتراض زده‌اند.

*****

اتهام دریافت رشوه ۲۰۰ هزار دلاری یکی از متهمان پرونده اسدبیگی

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در چهل و پنجمین روز اعتصاب خود خواستار لغو خصوصی‌سازی این شرکت شدند و شعارهایی علیه صدا و سیما سر دادند.

چهل و پنجمین روز اعتصاب کارگران هفت‌تپه صبح روز هشت مرداد با حضور تعدادی از کارگران شرکت در مقابل فرمانداری شوش برگزار شد و کارگران پس از آن در این شهر راهپیمایی کردند.

این کارگران همچنین با شعار «۲۰:۳۰ حیا کن هفت تپه را رها کن» به گزارش‌های صدا و سیما درباره این شرکت اعتراض کردند.

پرداخت فوری حقوق‌های معوقه و تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار فوری برای همکاران اخراج شده، بازداشت فوری اسدبیگی و مجازات حبس ابد برای اسدبیگی-رستمی، خلع ید فوری کارفرمای بخش خصوصی از هفت تپه، بازگرداندن فوری «ثروت‌های اختلاس شده» به کارگران و پایان کار مدیران بازنشسته، از جمله مطالبات کارگران اعتصاب‌کننده است.

این کارگران همچنین خواستار بازداشت امید اسد بیگی کارفرمای خصوصی شرکت نیشکر هفت تپه شدند.

امید اسدبیگی به «سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز‌های دولتی» و همچنین پرداخت رشوه به مقامات دولتی متهم شده است.

دادگاه، اسدبیگی را متهم کرده که یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد، ۱۰۰ سکه تمام بهار آزادی و ۱۲ هزار دلار آمریکا و ۸۰۰ سکه تمام بهار آزادی به دو نفر از مدیران پیشین اداره اموال بانک مرکزی به نام‌های محسن صالحی و رسول سجاد پرداخت کرده است.

دادگاه  همچنین اسدبیگی را متهم به پرداخت رشوه به فرشاد طالبی از مدیران سابق بانک کشاورزی، به میزان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد و ۵۰ هزار دلار آمریکا کرده است.

در همین حال روز چهارشنبه همچنین چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده مدیران سابق بانک مرکزی برگزار شد.

در این جلسه اعلام شد که شهریار دربانی، یکی از صرافان، ۲۰۰ هزار دلار را در یک کوله پشتی به محسن صالحی، معاون اداره بین الملل بانک مرکزی، پرداخت کرده است.

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه روز سه شنبه با انتشار سندی از رشوه سه میلیارد تومانی اسدبیگی به جعفری چگنی رئیس دادگستری شوش و حسینی پویا، دادستان استان خوزستان خبر داده بود.

پیشتر کارگران هفت‌تپه بارها حمایت مقامات قضائی و دولتی از مسئولان شرکت هفت‌تپه را محکوم کرده‌اند.

از: ایران اینترنشنال

*****

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه: رشوه ۳ میلیاردی اسدبیگی به دادستان خوزستان و رییس دادگستری شوش

چهل و چهارمین روز اعتصاب کارگران هفت‌تپه با حضور جمعی از کارگران معترض مقابل فرمانداری شوش برگزار شد؛ همزمان کانال مستقل کارگران هفت تپه سندی را منتشر کرده‌ که بر اساس آن، امید اسدبیگی، مدیرعامل هفت‌تپه به مقام‌های قضایی استان خوزستان رشوه پرداخت کرده است.

این کارگران معترض، که روز سه‌شنبه هفتم مرداد، پس از تجمع خود در داخل شهر شوش نیز راهپیمایی کردند، اعلام کردند تا رسیدن به مطالبات خود، از جمله خلع ید بخش خصوصی به اعتراض و اعتصاب ادامه خواهند داد.

پرداخت فوری حقوق‌های معوقه و تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار فوری برای همکاران اخراج شده، بازداشت فوری اسدبیگی و مجازات حبس ابد برای اسدبیگی-رستمی، خلع ید فوری کارفرمای اختلاسگر و بخش خصوصی از هفت تپه، بازگرداندن فوری ثروت‌های اختلاس شده به کارگران و پایان کار مدیران بازنشسته، از جمله مطالبات کارگران اعتصاب‌کننده است.

همچنین کانال مستقل کارگران هفت‌تپه، با انتشار سندی از رشوه سه میلیارد تومانی اسدبیگی به جعفری چگنی رئیس دادگستری شوش و حسینی پویا، دادستان استان خوزستان خبر داده است.

بر اساس این سند، این رشوه برای «پرونده‌سازی علیه کارگران» و حمایت از اسدبیگی در شورای تامین شوش و خوزستان» از طریق تهیه گزارش‌ها و مصاحبه به نفع اسدبیگی بوده است.

هفته گذشته نیز این کانال اعلام کرد که اسدبیگی مبلغ ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌هایی را که اختلاس کرده است از طریق صرافی به کانادا منتقل کرده است.

پیشتر کارگران هفت‌تپه بارها حمایت مقامات قضائی و دولتی از مسئولان شرکت هفت‌تپه را محکوم کرده‌اند.

در همین حال در اولین جلسه دادگاه تعدادی از مدیران پیشین بانک مرکزی ایران با اتهام فساد مالی، امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت نیشکر هفت‌تپه و متهم ردیف اول این پرونده، به پرداخت رشوه‌های هنگفت به مدیران پیشین این بانک و برخی دیگر از بانک‌ها متهم شد.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه‌قضاییه  در گزارشی از دادگاه روز شنبه ۲۱ تیرماه  نوشت اتهام‌های اسدبیگی،  پرداخت رشوه‌های متعدد به مدیران بانک مرکزی، بانک کشاورزی و وزارت صمت شامل است.

دادگاه، اسدبیگی را متهم کرد که یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد، ۱۰۰ سکه تمام بهار آزادی و ۱۲ هزار دلار آمریکا و ۸۰۰ سکه تمام بهار آزادی به دو نفر از مدیران پیشین اداره اموال بانک مرکزی به نام‌های محسن صالحی و رسول سجاد پرداخت کرده است.

دادگاه  همچنین اسدبیگی را متهم به پرداخت رشوه به فرشاد طالبی از مدیران سابق بانک کشاورزی، به میزان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد و ۵۰ هزار دلار آمریکا کرده است.

همچنین کیفی حاوی تعداد زیادی سکه طلا به عنوان « رشوه‌های میلیاردی بدهکاران ارزی در قبال همکاری در بانک مرکزی» به نمایش درآمد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.