داوود شیری به ۳ سال حبس محکوم شد

یکشنبه, ۱۲ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – داوود شیری، فعال ترک (آذربایجانی) ساکن تبریز و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای شیری در تاریخ ۲۶ آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، داوود شیری، فعال ترک (آذربایجانی) ساکن تبریز و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط دادگاه انقلاب تبریز صادر و ابلاغ شده است، آقای شیری از بابت اتهام “عضویت در گروه گاماج (طیف مستقل آذربایجان)” به ۳ سال حبس تعزیری، معدوم شدن خط تلفن همراه و ضبط تلفن همراه محکوم شده است.

وی در این دادگاه از اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام تبرئه” نیز شد.

داوود شیری در تاریخ ۲۶ آبان ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شد.

داوود شیری پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی دارد. این شهروند فروردین ماه ۱۳۹۱ در پی شرکت در تجمعی در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه در شهر تبریز بازداشت شد. وی نهایتا از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.