رئیس سازمان محیط زیست: حدود ۱۰۰ هکتار از دامنه کوه دماوند وقف شده است، معاون سازمان محیط زیست: حتی یک سانتیمتر از اراضی کوه دماوند قابل واگذاری نیست

دوشنبه, ۱۳ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران گفته است در پرونده وقف دماوند، دامنه این کوه وقف شده که «جمع آن به ۱۰۰ هکتار هم نمی‌رسد».

به گزارش ایسنا، او گفته در این زمینه روز یک‌شنبه ۱۲ مرداد جلسه‌ای در دفتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ایران برگزار شده است.

آقای کلانتری گزارشی از نتایج این جلسه نداده ولی گفته است موضوع وقف دماوند، « چیزی نیست که در رسانه‌ها مطرح می‌شود».

او در عین حال گفته که این وقف مربوط به ۴۰۰ سال پیش است ولی طبق فتوای رهبران جمهوری اسلامی «انفال قابل وقف نیست».

رئیس سازمان محیط زیست توضیح نداده است که درباره این پرونده چه اقدامی انجام خواهد داد یا در جلسه روز گذشته چه تصمیمی گرفته شده است.

روزنامه همشهری چاپ تهران روز ۵ مرداد خبر داد که یک قسمت از ۱۱ قسمت کوه دماوند به تملک سازمان اوقاف درآمده است.

در واکنش به این خبر، کیومرث کلانتری، معاون سازمان محیط زیست ایران نیز گفته بود حتی یک سانتیمتر از اراضی کوه دماوند قابل واگذاری نیست و سازمان جنگل‌های ایران نیز به این واگذاری اعتراض کرده است.

موضوع وقف بخشی از کوه دماوند در روزهای اخیر با بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان روبرو شد.

دماوند با ارتفاع ۵۶۱۰ متر، بلندترین کوه ایران محسوب می‌شود و از سال ۸۷ نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

۴۰۰ هکتار از جنگل‌های آق‌مشهد وقف شده است

یک پرونده جنجالی دیگر در زمینه وقف پرونده جنگل‌های منطقه آق‌مشهد در استان مازندران است که رسانه‌ها گزارش داده بودند بر اساس رای دیوان عالی کشور ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی این جنگل به اداره اوقاف واگذار شده است.

آقای کلانتری درباره این پرونده گفته است ۴۰۰ هکتار از این جنگل وقف شده و این موضوع مربوط به ۸۰۰ سال پیش است.

او در این زمینه هم توضیح نداده که چه تصمیمی در جلسه دفتر معاون اول رئیس‌جمهور گرفته شده است.

رئیس سازمان محیط زیست ایران در حالی رسانه‌ها را متهم به انتشار اخبار غیرواقعی درباره این پرونده‌ها کرده است که نخستین شاکیان این پرونده‌ها، مدیران ادارات محلی زیرمجموعه وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست ایران بوده‌اند.

از: رادیو فردا

*****

سازمان جنگل‌ها: یک کارگروه مشترک به اراضی موقوفی دماوند و آق‌مشهد رسیدگی خواهد کرد

سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران با صدور اطلاعیه‌ای در واکنش به گزارش‌ها درباره وقف بخش‌هایی از کوه دماوند و جنگل آق‌مشهد اعلام کرد «کارگروه مشترک و مراجع صلاحیت‌دار» تکلیف زمین‌های موقوفی را مشخص خواهند کرد.

سازمان جنگل‌ها در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۱۳ مرداد ماه صادر کرده به جلسه روز شنبه شماری از مقام‌های ارشد دولت در همین زمینه اشاره و اعلام کرده در این جلسه حاضران بر «مقدس بودن وقف» تاکید داشته، اما کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی را «غیرقابل وقف» و «سرمایه ملی» دانسته‌اند.

این سازمان در ادامه این اطلاعیه خود از رسیدگی به «اراضی مشمول وقف‌نامه‌ها و اسناد مالکیت وقف» در این دو منطقه خبر داده و اشاره کرده «کار گروه مشترک و مراجع صلاحیت‌دار» بر اساس قوانین ساری و جاری کشور و آیین‌نامه مصوب هیات وزیران این اقدام را انجام خواهند داد.

بیانیه این سازمان توضیحی درباره اعضا و جزییات این کار گروه و مراجع نداده است.

در جلسه مورد اشاره دولت در همین زمینه معاون اول و شماری دیگر از معاونان رییس‌جمهوری،‌ برخی وزرا، و روسای سازمان‌ جنگل‌ها،‌ سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان ثبت اسناد و املاک برای رسیدگی به این موضوع حاضر بوده‌اند.

پیشتر اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس‌جمهوری،‌ گزارش‌ها در  زمینه وقف دماوند را «فضاسازی» خوانده و گفته بود همه دستگاه‌ها و مسئولان نسبت به آن «موضع‌گیری‌های خوبی» انجام داده‌اند.

با این حال، روز یکشنبه در ادامه واکنش‌ها به این موضوع عیسی کلانتری،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست،‌ وقف ۴۰۰ هکتار از جنگل آق‌مشهد ساری و ۱۰۰ هکتار از دماوند را تایید کرد.

این در حالی است که حسن روحانی، رییس‌جمهوری، هشتم مردادماه در جلسه هیات دولت اعلام کرده بود گزارش‌ها در این زمینه «شایعه» بوده و «راهکار دشمن» است.

روحانی همچنین اضافه کرده بود: « این چه بازی است، مگر می‌شود مرتع، جنگل و بیابان را وقف کرد؟»

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.