سازمان حقوق بشر ایران فشار بر خانواده‌ها و تهدید به ربایش روزنامه‌نگاران ایرانی را محکوم کرد

دوشنبه, 13ام مرداد, 1399
اندازه قلم متن

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۲ مرداد ۱۳۹۹: مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در هفته‌ها و ماه‌های اخیر با هدف افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران ایرانی مقیم خارج کشور، خانواده‌های آنان را مورد آزار قرار داده‌اند. 

سازمان حقوق بشر ایران به مستنداتی دست یافته که دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی با فشار بر خانواده مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و کنشگر مقیم آمریکا، تلاش کردند تا طرح ربایش او را از خاک ترکیه به اجرا بگذارند. در روزهای اخیر، او و تنی چند از کنشگران و روزنامه‌نگاران در فضای مجازی به ربایش تهدید شدند. 

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به تهدیدهای پیشین مقام‌های امنیتی ایران در مورد ربایش روزنامه‌نگاران ایران اینترنشنال از خاک بریتانیا، فشار بر خانواده‌های روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی، رادیو فردا، من‌وتو، کیهان لندن و سایر رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، این اقدام را به شدت محکوم می‌کند و از جامعه بین‌المللی می‌خواهد تا برای متوقف‌کردن این تهدیدها، اقدام مناسب انجام دهند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «تهدید به آدم‌ربایی و اعدام در شبکه‌های اجتماعی یک عمل مجرمانه است و عاملان این تهدیدها باید موجب پیگرد قانونی قرار گیرند. تهدید خانواده فعالان، دستگیری بدون مجوز و صدور احکام اعدام، به امری متداول در جمهوری اسلامی تبدیل شده است. مدیران شبکه‌های اجتماعی و کاربران اینترنت نباید اجازه دهند فضای مجازی هم به مکان امنی برای تهدید و سرکوب فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران تبدیل شود.»

روز ۱۱ مرداد، خبر ربایش جمشید شارمهد، یکی از مخالفان حکومت ایران، منتشر شد. او بنا بر گفته خانواده‌اش در مسیر سفر به هندوستان، به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، از خاک امارات متحده عربی ربوده شد.

همزمان، کارزار جدید تهدید و آزار از سوی افراد نزدیک به حکومت ایران علیه روزنامه‌نگاران و کنشگران خارج از کشور آغاز شد. در جریان این کارزار، برخی چهره‌های نزدیک به حکومت ایران، کنش‌گران ایرانی خارج از کشور را در شبکه‌های اجتماعی تهدید به ربایش کردند.

یکی از کسانی که در شبکه‌های اجتماعی هدف حملات چهره‌های حقیقی و اکانت‌های مستعار نزدیک به جمهوری اسلامی قرار گرفت، مسیح علی‌نژاد بود که به ربایش و بازگرداندن به ایران تهدید شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر بر خانواده این کنشگر و روزنامه‌نگار فشار آورده بودند که او را به ترکیه بکشانند و از آن‌جا مقدمات ربودن علی‌نژاد را فراهم کنند. مسیح علی‌نژاد می‌گوید برادرش علی علی‌نژاد به دلیل فاش‌کردن این برنامه برای خواهرش، بازداشت و به هشت سال زندان محکوم شده است.

پیشتر، روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز که اقامت پناهندگی فرانسه را داشت، در خاک عراق بازداشت و به ایران برده شد.

هیچ‌کدام از این اقدام‌ها با واکنش مناسبی از جانب جامعه جهانی روبه‌رو نشد. خطر آن وجود دارد که خودداری از واکنش مناسب، مقام‌های حکومت ایران را ترغیب کند تا به اقداماتی چون ربایش مخالفان از خاک کشورهای دیگر ادامه دهند.

سازمان حقوق بشر ایران سرکوب آزادی بیان در داخل کشور و تعمیم آن به کنش‌گران خارج از ایران را به‌شدت محکوم می‌کند و خواستار مداخله نهادهای صنفی، سازمان‌های مدافع حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران برای حفظ جان روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر ایرانی است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.