روز پنجاه و چهارم اعتراض کارگران هفت تپه؛ تهدید پزشک شرکت به دلیل پیوستن به اعتصاب

جمعه, ۱۷ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان وایر– اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه وارد پنجاه و چهارمین روز خود شد. روز گذشته «یاسر رحمانی راد» پزشک شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه هم با انتقاد از مدیران این شرکت به جمع کارگران معترض پیوست. او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «امروز به جمع کارگران معترض خواهم رفت و صدای شان خواهم شد. مدیران شرکت مشغول رشوه دهی به مقامات قضایی هستند ولی من امروز به میان کارگران میروم و صدای بی صدایان خواهم شد.»ساعتی بعد این پزشک در ویدیوی دیگری خبر از تهدید خود توسط نهادهای امنیتی شوش داد. وی در بخشی از این ویدیو می گوید: «تهدید به بازداشت شده ام و اگر در آینده هرگونه فیلم یا خبر اعترافاتی از اینجانب منتشر شود، فاقد وجاهت قانونی است و تحت شکنجه بوده است.»
یاسر رحمانی راد در سالهای پیشین مسئولیت کمیته سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شیراز را بر عهده داشته وعضو شورای مرکزی انجمن اسلامی و دفتر تحکیم وحدت این دانشگاه بوده است.
در ادامه اعتصاب و اعتراض کارگران هفت تپه رسانه های ایران از برگزاری جلسه ای در مجلس با حضور نمایندگان کارگران این شرکت و نایب رییس مجلس، معاون سازمان خصوصی سازی، معاون وزیر اقتصاد و برخی نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات مجتمع نیشکر هفت تپه در مجلس خبر دادند. در این جلسه، رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته است: «دوشنبه هفته آینده در جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور موضوع مجتمع هفت تپه با قید فوریت بررسی و قطعا دوشنبه آتی در این باره تصمیم گیری خواهد شد.»

در این جلسه همچنین در خصوص تمدید دفترچه های درمانی کارگران، پرداخت دستمزدهای معوقه و بازگشت به کار کارگران اخراجی تصمیماتی گرفته شد. موسوی نماینده تهران و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس که اوایل هفته جاری در جمع کارگران معترض هفت تپه حضور پیدا کرده بود در پایان این نشست درباره جزییات جلسه اعلام کرد: «در این جلسه سوءمدیریت و فقدان اهلیت مدیران فعلی شرکت هفت‌تپه محرز شد. ضمن آنکه دیوان محاسبات به عملکرد مدیران این شرکت ورود کرده و نحوه واگذاری آن مورد تحقیق و تفحص قرار گرفته است.»

او نحوه و چگونگی لغو واگذاری این شرکت به دلیل عدم اهلیت مدیران و واگذاری مجدد آن به جای دیگر را نیازمند بررسی‌های کارشناسی دقیق دانسته و معتقد است: «واگذاری شرکت هفت تپه به جایی دیگر، به معنای بازگشت آن به بخش دولتی نیست. بلکه شرکت باید توسط کارفرمایی اداره شود که توانایی احیاء آن را داشته و شرکت را در مسیر افزایش تولید قرار دهد.»

«کعب عمیر» نماینده مردم شوش درمجلس در پایان این جلسه پیرامون آینده شرکت گفته است: «به معاون سازمان خصوصی‌سازی و معاون وزیر اقتصاد تأکید کرده ام که اجازه نمی‌دهیم شرکت به شخصی حقیقی واگذار بشود. من گزینه‌های خودم را که چند نهاد دولتی هستند، معرفی کردم.» این اظهارات در حالی است که کارگران نیشکر هفت تپه در تجمعات اعتراضی خود بازگشت مالکیت شرکت به بدنه دولت را خواستار هستند.
در واکنش به این اظهارات، کارگران هفت تپه در کانال مستقل کارگران این شرکت نوشتند: «همانطور که حدس می زدیم این نمایندگان برای زمینه سازی واگذاری شرکت به مفت خوران جدیدی وارد موضوع شده اند .» کارگران می گویند به هیچ وجه زیر بار پذیرش بخش خصوصی دیگری نخواهند رفت و مطالبه اصلی شان لغو خصوصی سازی است و نه تغییر کارفرما.

آن سوی ماجرا و در خوزستان «موسوی» امام جمعه اهواز و نماینده ولی فقیه در این استان، در خصوص اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه گفته است: «بسیاری از کارکنان این شرکت از تلاشگران جامعه کارگری استان هستند. اما در داستان اعتراض، برخی از کارگران تحت تاثیر فشارهای خارجی قرار گرفته و گمراه شدند. در حال حاضر دستگاه های دیگری هستند که بنا به دلایل مختلف پرداخت حقوق های کارگران آن ها به تعویق افتاده، اما شاهد چنین اعتراضاتی نبودیم. چرا که مطالبه گری حقوق خود را از طریق ما و مسئولان مربوطه دنبال می کنند.»

امام جمعه اهواز این اظهارات را در حالی بیان می کند که از سال ۱۳۹۴ و ابتدای واگذاری مجتمع نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی تا به امروز کارگران معترض هفت تپه همه راههای قانونی را پیموده و با مسئولین دستگاه های مختلف و حتی شخص وی دهها جلسه برگزار کرده اند اما پیگیری ها تا کنون بی نتیجه بوده است.

کارگران نیشکر هفت تپه در پنجاه و چهار روزی که در اعتصاب بسر می برند، خواسته هایشان بجز وعده و وعید پاسخ دیگری نگرفته است. معترضان اهم مطالبات خود را پرداخت معوقات مزدی، رسیدگی به وضعیت شغلی، تعیین تکلیف شرکت، بازگشت به کار همکاران اخراج شده، ابطال واگذاری شرکت به بخش خصوصی و همچنین تمدید مهلت دفترچه‌های درمانی، عنوان کرده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.