مکرون از ترامپ خواست برای کاهش نفوذ ایران به لبنان کمک کند

یکشنبه, 19ام مرداد, 1399
اندازه قلم متن

مکرون گفته است که ادامه سیاست اعمال فشار حداکثری از سوی ترامپ در خصوص لبنان، به سود حزب‌الله و ایران تمام می‌شود. فرانسه از آمریکا درخواست کرده با مشارکت در امر امدادرسانی به مردم لبنان این کشور را از غرق شدن نجات دهد.

    
سفر امانوئل مکرون به بیروت، پنجشنبه ششم اوت ۲۰۲۰

سفر امانوئل مکرون به بیروت، پنجشنبه ششم اوت ۲۰۲۰

کنفرانس جمع‌آوری کمک برای مردم لبنان روز یکشنبه نهم اوت (۱۹ مرداد) به درخواست فرانسه و با مشارکت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و همچنین بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا برگزار می‌شود. گفته می‌شود که روسیه، چین و پادشاه اردن نیز در این کنفرانس ویدیویی شرکت خواهند کرد.

بانک جهانی نیز قرار است نماینده‌ای برای شرکت در این کنفرانس تعیین کند. اینکه چین و روسیه در چه سطحی در این کنفرانس حضور خواهند یافت و این موضوع که آیا برخی دیگر از کشورهای منطقه نیز در این کنفرانس مشارکت خواهند کرد یا نه، در این لحظه ناروشن است.

البته روشن است که دو کشور اسرائیل و ایران در این کنفرانس حضور نخواهند داشت. علت عدم دعوت از این دو کشور، مسائل ژئوپلتیکی اعلام شده است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه نهم اوت با انتشار گزارشی از پاریس به تلاش‌های فرانسه در ارتباط با لبنان اشاره کرده است.

دفتر ریاست  جمهوری امانوئل مکرون خطاب به ترامپ گفته است که در حال حاضر، تلاش برای تداوم سیاست‌ تحریم‌ها در لبنان، به سود آن دسته از نیروهایی تمام خواهد شد که آمریکا خواستار تضعیف آن‌ها در منطقه است. در گزارش خبرگزاری رویترز از ایران و حزب‌الله لبنان به عنوان چنین نیروهایی یاد شده است.

سیاست فرانسه در لبنان

سفر روز پنجشنبه امانوئل مکرون به بیروت بازتابی وسیع در رسانه‌ها داشته است. اهمیت این سفر تنها از این منظر مورد بررسی قرار نگرفته که او نخستین سیاستمدار بین‌المللی است که دو روز پس از انفجار مهیب، راهی بیروت شده است. گفته می‌شود که فرانسه برنامه‌هایی برای آینده لبنان در دست اجرا دارد.

مکرون در نشست هشت ساعته خود با مسئولان لبنان، خواستار اصلاحات سریع سیاسی در آن کشور شده است. رئیس جمهوری فرانسه حتی به مقامات لبنان و از جمله به حسان دیاب، نخست‌‌وزیر آن کشور تا اول سپتامبر (۱۱ شهریور) فرصت داده، در راستای این اصلاحات تلاش ورزند. مکرون تهدید کرده است که در غیر این صورت فرانسه در این زمینه اقدام خواهد کرد.

افزون بر آن، فرستنده “فرانس‌۲۴” با انتشار گزارشی تاکید کرده است که کمک‌های مالی بین‌المللی “چک سفیدی” نیست که در اختیار دولت لبنان قرار گیرد. مکرون گفته است که این کشور تلاش خواهد کرد کمک‌های گردآوری شده مستقیما به مردم و نهادهای غیردولتی تحویل داده شود.

مکرون از ترامپ درخواست کرده است که با کمک به مردم لبنان مانع از غرق شدن لبنان شود. او تلاش‌های خود را ناظر بر هدف بازسازی این کشور اعلام کرده است.

ایران و اظهارات مکرون

به اظهارات امانوئل مکرون و سیاست فرانسه در لبنان در رسانه‌های ایران با دیده تردید نگاه شده است. از جمله آمده است که تحویل مستقیم کمک‌ها به مردم، عملا هدف تضعیف و حذف حزب‌الله را دنبال می‌کند.

سایت “اعتمادآنلاین” حتی گزارشی تحلیلی پیرامون اهداف احتمالی مکرون در لبنان منتشر کرده است. در مقاله‌ای تحت عنوان “خواب‌هایی که مکرون برای آینده لبنان دیده است”، نویسنده مدعی شده که سیاست فرانسه در لبنان برای این کشور و منطقه “ویرانگر” خواهد بود.

به باور تحلیلگر سایت اعلام شده یکی از اهداف مکرون در لبنان تبدیل بیروت “به منطقه‌ای خلع سلاح‌شده از حزب‌الله” است. او می‌گوید که فرانسه خواستار تعطیلی همه انبارهای سلاح و موسسات حزب‌الله در بیروت است.

در ادامه این مقاله از کنترل بین‌المللی بیروت توسط نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و حتی از کنترل فرودگاه‌ بین‌المللی بیروت نیز سخن رفته است.

کنترل بر سواحل جنوب لبنان نیز به ادعای نویسنده مقاله “اعتمادآنلاین” توسط نیروهای یونیفل (نیروهای حافظ صلح سازمان ملل) نیز از دیگر اهداف فرانسه اعلام شده است.

باید یادآور شد که هنوز از مضمون سخنان و گفت‌وگوهای مکرون با نخست‌وزیر لبنان، با میشل عون، رئیس جمهوری این کشور و سایر مسئولان لبنان گزارش رسمی منتشر نشده است. به‌رغم آن، برخی رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران، اظهارات مکرون در لبنان را “سخنرانی فاتحانه رهبر یک کشور پیروز جنگ روی ویرانه‌های کشوری شکست‌خورده” خوانده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.