مینو محرز: قدرت سرایت ویروس کرونا ۱۰ برابر شده است/ پروتکل‌ها جلوی گسترش بیماری را در مراسم محرم نمی‌گیرد

یکشنبه, ۱۹ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

مینو محرز

به گفته خانم محرز در مراسم محرم به علت خیس شدن ماسک عزاداران، دیگر ماسک به درد نمیخورد

همزمان با انتشار دستورالعمل برگزاری مراسم محرم مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا ایران معتقد است “ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده”، وی همچنین گفت: “قرار است وزارت بهداشت پروتکل هایی را برای برگزاری مراسم ماه محرم ابلاغ کند اما فکر نمی کنم ابلاغ این پروتکل ها بتواند جلوی انتشار و گسترش کرونا را بگیرد”.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، خانم محرز گفته است که “با ماسک نمی شود جلوی انتشار کرونا را در مراسم ماه محرم گرفت”.

به گفته وی “عزاداران در این مراسم اشک می ریزند و عرق می کنند و ماسک خیس می شود، ماسک که خیس شود دیگر به درد نمی خورد. مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله گذاری اجتماعی را برقرار کرد”.

این عضو ستاد مبارزه با کرونا همچنین گفت: “باید از طریق رسانه ها به مردم هشدار داد که خطر انتشار و گسترش کرونا در مراسم ماه محرم زیاد است و بهتر است تا جای ممکن در خانه بمانند و عزاداری کنند، باید برگزاری مراسم پر جمعیت در حسینیه ها و تکیه ها، دادن نذری و صف های مردم برای گرفتن نذری امسال تعطیل شود.”

خانم محرز خواستار برگزاری کنکور در فضای باز مانند ورزشگاه ها شد.

وی با اشاره به اینکه “پروتکل های بهداشتی بعد از بازگشایی ها به صورت مناسب رعایت نشده” و “هنوز تعداد قابل توجهی از مردم ماسک نمی زنند” گفت: “آی سی یو های بیمارستان ها اغلب تقریبا پر هستند و سرعت پیشرفت این بیماری در برخی افراد به قدری سریع است که تا بخواهیم اقدام درمانی کنیم، بیمار فوت می کند.”

اظهارات خانم محرز در حالی عنوان شده است که دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم محرم اعلام شد. بخش هایی از این دستورالعمل عبارت است از:

  • جابجایی هیات‌ها و دسته روی ممنوع است.
  • رعایت کاهش ساعت برگزاری مراسم (حداکثر دو ساعت) برگزاری مراسم دارای مجوز صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله گذاری (از هر طرف حداقل دو متر) و تجمعات حداقلی
  • ممنوعیت استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری
  • مراسم مراسم سینه زنی، زنجیر زنی ( با زنجیرشخصی) در محل مراسم بدون جابجایی مجاز نیست
  • ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری
  • استفاده از ماسک به صورت مستمر
  • اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی مرتبط با مراسم و نذورات

براساس این دستورالعمل حضور هیات ها در “اماکن مقدس حرم رضوی، حرم حضرت معصومه سلام علیها، حرم عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ، امامزاده صالح و …جهت برگزاری مراسم ممنوع است.”

همچنین برگزاری مراسم خاص د ربرخی استان های “نظیر یوم العباس در زنجان، نخل گردانی در یزد، تشت گذاری اردبیل، شیرخوارگان، قالیشوران اصفهان و …” به دلیل تجمع، تراکم و جابجایی و همچنین ضرورت پیشگیری از شیوع و سرایت بیماری، ممنوع است.

کارشناسان رفع سریع محدودیت ها در ایران و عدم کنترل مناسبت نسبت به اجرای پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از سوی حکومت را از عمده دلایل شیوع موج دوم کرونا می دانند. در همین حال اصرار دولت و حکومت برای انجام مراسم های عزاداری ماه محرم با انتقادات فراوانی روبرو شده است.

در حالیکه دولت برگزاری هرگونه مراسم و تجمع را در ایران ممنوع کرده، اما برگزاری مراسم محرم که به طور سنتی به صورت جمعی و گروهی انجام می شود را مجاز اعلام کرده است.

درخواست پزشکان برای تعطیلی مراسم های محرم

روز گذشته جمعی از پزشکان و کادر درمانی ایران در نامه ای از مراجع تقلید، حوزه های علمیه و متولیان برگزاری عزاداری‌های محرم خواستند که امسال به دلیل شیوع کرونا مجالس عزاداری برگزار نکنند.

در این نامه که در کانال اطلاع رسانی سازمان نظام پزشکی ایران هم منتشر شده آمده: “هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط میلیون‌ها عزادار را نخواهد داشت.”

امضا کنندگان این نامه می‌گویند که حتی با استفاده از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.