نقش برجسته ساسانی «سیبل تیراندازی» شد

دوشنبه, ۲۵ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

خبرگزاری مهر از تخریب و بی‌توجهی به نقش‌برجسته‌های «برم دلک» در استان فارس، از آثار به جا مانده از دوره پادشاهی ساسانی، خبر داده است.

برپایه این گزارش این بی‌توجهی تا بدانجا رسیده که حتی برخی این نقش برجسته‌ها را «سیبل» تیراندازی خود کرده و با تفنگ بادی و شکاری به آن شلیک می‌کنند.

در این گزارش آمده است روی این نقش برجسته‌ها کنده‌کاری و یادگاری نویسی شده است.

بنا بر این گزارش برخی از بومیان منطقه با تفنگ‌های شکاری خود این نقش برجسته را برای تفریح و نشانه‌گیری مورد هدف قرار می‌دهند.

نقش برجسته‌های «برم دلک» در ۷ کیلومتری شرق شیراز، در کمر کوه است و در ارتفاع ۶ متر از سطح زمین،کنده‌کاری شده است.

سنگ نگاره نخست، شاهپور یکم ساسانی نشان می دهد؛ سنگ نگاره دوم نیز متعلق به بهرام پنجم ساسانی و سنگ نگاره سوم، دو نفر را نشان می‌دهد که احتمالا بهرام دوم است.

آن گونه که مهر گزارش داده، در سمت راست چشمه روان کنار این نقش برجسته، کارخانه لوله سبز شیراز در حریم درجه یک این اثر تاریخی احداث شده بوده که اکنون تعطیل است اما همچنان راه دسترسی به این سنگ نگاره که بدون هیچ حصاری رها شده باز است و احتمال خطرات بیشتر برای این اثر تاریخی وجود دارد.

آثار یاد شده، ثبت تاریخی شده‌اند و در فهرست میراث ملی به شماره ۷۱ در سال ۱۳۱۰ وجود دارد.

بناها و آثار تاریخی واقع در استان فارس، از جمله تخت جمشید یا پارسه، از نگهداری و مرمت تاریخی کافی برخوردار نیست. پیشتر هم گزارش شده بود تخت جمشید با ترک‌های جدی روبرو شده که اگر جلوی آن گرفته نشود، این بنای تاریخی فرو خواهد ریخت.

خبرگزاری مهر نوشته بود بنای ۲۵۰۰ ساله تخت جمشید اگرچه پیش از این نیز دچار ترک‌هایی شده بود، در چند وقت اخیر شاهد ترک‌های گسترده‌تری بین سنگ‌ها، ستون‌ها و کاخ‌های مختلف این مجموعه بوده و این ترک‌ها به راحتی قابل مشاهده است.

پیشتر نیز خبرگزاری‌های مختلف ایران از فرسایش مداوم، رطوبت‌زدگی، هوازدگی، رشد گلسنگ‌ها،‌ یخ‌بُر شدن، شوره‌زدگی، ترک‌خوردگی و شکستگی سنگ‌ها و کتبیه‌ها و همچنین تخریب‌های انسانی در تخت جمشید خبر داده بودند.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.