جمهوری اسلامی حکومت اعدام: اجرای حکم اعدام دو برادر زندانی در زندان تبریز

سه شنبه, 21ام مرداد, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – صبح روز پنج‌شنبه ۱۶ مردادماه حکم اعدام ۲ زندانی که نسبت برادری با یکدیگر دارند و پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان تبریز به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۹ صبح روز پنج‌شنبه ۱۶ مردادماه ۱۳۹۹، حکم اعدام دو زندانی در زندان تبریز به اجرا درآمد.

هویت این زندانیان “غلامرضا طاهونه و علی طاهونه  از بند ۱۱ (سه گانه) زندان تبریز” توسط هرانا احراز شده است.

غلامرضا طاهونه به همراه علی طاهونه، برادر کوچکترش از اهالی روستای چیچکلی بستان آباد و ساکن شهرک لاهیجان در تبریز بیش از ۵ سال پیش از بابت اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.

یک منبع مطلع در خصوص اجرای حکم این زندانیان به هرانا گفت: “این دو زندانی روز سه‌شنبه ۱۴ مردادماه از بند ۱۱ زندان تبریز جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند. در نهایت با اصرار و خواهش متهمان به ولی دم مقتول با اخذ مهلت دو ماهه جهت اخذ رضایت از اولیای دم به بند بازگشتند؛ با این حال حکم اعدام آنها به دلیل آنچه که اختلاف اولیای دم یا اشکال در مهلت گیری خوانده شد، ساعت ۹ صبح روز پنج‌شنبه ۱۶ مردادماه در زندان تبریز به اجرا درآمد.”

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.