تداوم بی‌خبری از وضعیت سالار صدیق همدانی پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه

شنبه, 25ام مرداد, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – با گذشت ۱۲ روز از انتقال سالار صدیق همدانی، زندانی سیاسی از زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات، خانواده وی هیچ اطلاعی از وضعیت او نداشته و در بی خبری و نگرانی بسر می‌برند. ابراهیم صدیق همدانی زندانی سیاسی که از تاریخ ۱۹ مرداد در اعتراض به انتقال پسرش به بازداشتگاه این نهاد امنیتی و پرونده سازی برای او اعتصاب غذا کرده، امروز شنبه با گذشت یک هفته از آغاز اعتصاب با افت فشار خون و سرگیجه مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۹، با گذشت ۱۲ روز از انتقال سالار صدیق همدانی، زندانی سیاسی از زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات، خانواده وی هیچ اطلاعی از وضعیت او نداشته و در بی خبری و نگرانی بسر می‌برند.

ابراهیم صدیق همدانی زندانی سیاسی در زندان ارومیه و پدر سالار صدیق همدانی که از تاریخ ۱۹ مرداد در اعتراض به انتقال پسرش به بازداشتگاه اداره اطلاعات و پرونده سازی برای او اعتصاب غذا کرده، امروز شنبه ۲۵ مرداد با گذشت یک هفته از آغاز اعتصاب با افت فشار خون و سرگیجه مواجه شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان در خصوص آخرین وضعیت آنها به هرانا گفت: «پیگیری‌های خانواده صدیق همدانی در خارج از زندان تاکنون بی نتیجه بوده و اداره اطلاعات پاسخی به آنها نداده و تنها گفته است بروید نیاز به پیگیری نیست. خانواده صدیق همدانی به شدت نگران وضعیت وی هستند. محیط بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه هم ناسالم است و حتی از دادن آب به فرد بازداشتی امتناع می‌کنند و فرد باید از شیر دستشویی که کنار سرویس بهداشتی است آب بخورد. ابراهیم صدیق همدانی نیز با افت فشار خون به ۹ مواجه شده و در اعتراض به بی توجهی مسئولان زندان از مراجعه به بهداری خودداری می‌کند و به آنها گفته تنها خواهان بازگرداندن پسرش سالار صدیق همدانی است و همچنان به اعتصاب خود ادامه می‌دهد.»

ابراهیم صدیق همدانی در تاریخ ۱۴ مرداد ۹۹ همراه با پسرش سالار صدیق همدانی از زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند. ابراهیم صدیق همدانی روز جمعه ۱۷ مرداد از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان بازگردانده شد اما سالار صدیق همدانی کماکان در بازداشتگاه این نهاد امنیتی نگهداری می‌شود.

این دو زندانی سیاسی در دوره بازجویی به “فعالیت تبلیغی علیه نظام در زندان” متهم شده‌اند.

ابراهیم و سالار صدیق همدانی پیشتر در تاریخ ۱۳ اردیبهشت امسال در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده و مدتی بعد در پی وعده مساعد مسئولان زندان مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایشان به اعتصاب خود پایان دادند.

ابراهیم صدیق همدانی فرزند صادق و پسرش سالار صدیق همدانی و دخترش مریم در تاریخ ۴ اسفندماه ۹۷ بازداشت و روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸، پس از دو ماه بازجویی به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. مریم صدیق همدانی نیز که به بند زنان این زندان منتقل شد در تاریخ ۵ اردیبهشت ۹۸ با تودیع قرار از زندان ارومیه آزاد شد.

ابراهیم و سالار صدیق همدانی بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه هرکدام از بابت اتهاماتی از جمله “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از سازمانهای مخالف نظام” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

گفته می شود ابراهیم صدیق همدانی پیشتر نیز در سال ۸۴ از بابت اتهام همکاری با سازمان مورد اشاره بازداشت و به ۶ سال حبس محکوم شده و پس از تحمل دو سال حبس به صورت مشروط آزاد شد.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.