انتقال یک کودک مجرم جهت اجرای حکم اعدام در زندان ارومیه

یکشنبه, ۲۶ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – یک کودک_مجرم زندانی در زندان ارومیه که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده است، امروز یکشنبه ۲۶ مرداد جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شد. احتمال افزایش تعداد منتقل شدگان کماکان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،امروز یکشنبه ۲۶ مردادماه ۱۳۹۹، دستکم ۱ زندانی محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شد.

هویت این زندانی “ارسلان یاسینی، اهل نقده، از خوابگاه ۹ زندان ارومیه” توسط هرانا احراز شده است.

آقای یاسینی حدود ۱۲ سال پیش از بابت اتهام “قتل” پدربزرگ و مادربزرگ خود بازداشت و به اعدام محکوم شده است.

با توجه به سابقه زندان آقای یاسینی و نگهداری اولیه او در کانون اصلاح و تربیت که متعلق به افراد زیر ۱۸ سال است، کودک-مجرم بودن وی قابل تایید است؛ با این حال میزان سن دقیق وی کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

گفته می‌شود به خانواده وی ملاقات آخر داده شده و در صورت عدم جلب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم احتمال می‌رود که حکم اعدام این زندانی به زودی اجرا شود.

احتمال دارد بر تعداد منتقل شدگان افزوده شود و هرانا کماکان در حال بررسی این موضوع است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.