خبرنگار افشاگر تخریب روستای ابوالفضل بازداشت و با قرار کفالت آزاد شد

شنبه, 8ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

«کوثر کریمی»،‌ خبرنگار «خبرگزاری مهر»، که برای اولین‌بار درباره تخریب روستای «ابوالفضل» توسط «بنیاد مستضعفان» گزارش تهیه کرده بود، در تاریخ هفتم شهریور ماه ۱۳۹۹، ساعتی بازداشت و پس از آن، با قید کفالت آزاد شد.

یکی از خبرنگاران مستقر در اهواز برای اولین‌بار این خبر دستگیری را در توییتر منتشر کرد و نوشت، خانم کریمی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، توسط دادگستری خوزستان بازداشت شده است.

کوثر کریمی، خبرنگار ساکن اهواز، در گزارشی که در تاریخ ۳۰مرداد۱۳۹۹ در خبرگزاری مهر منتشر شد، نوشت ۳۰۰ خانوار روستای ابوالفضل در اطراف شهر اهواز نه تنها در فقر شدید اقتصادی زندگی می‌کنند، بلکه اکنون بنیاد مستضعفان خواستار تخریب خانه‌های آن‌ها شده است.

انتشار این گزارش واکنش‌های زیادی را  به دنبال داشت. در این گزارش آمده بود بنیاد مستضعفان ادعای مالکیت این روستا را مطرح کرده است.

خانم کریمی برای نوشتن این گزارش با اهالی روستا،‌ از جمله امام جماعت ابوالفضل گفت‌وگو کرده و از مشکلات و درخواست‌ّهایشان نوشته بود.

ششم شهریور ۱۳۹۹ تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد، گروهی از مردم این روستا توسط آن‌چه «ماموران» خوانده شده، مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته‌اند.

سرهنگ «محسن دالوند»، فرمانده انتظامی اهواز در گفت‌وگو با «خبرگزاری ایرنا»، تیراندازی را تکذیب کرده، عکس‌های منتشرشده را ساختگی خوانده و گفته است،‌ ماموران فرماندهی برای اجرای حکم به روستا رفته بودند.

«یاسر جلالی»، خبرنگار اهل خوزستان، پس از آزادی خانم کوثری در توییتر خود نوشت که شنیده است یکی از مقامات تهدید کرده است که اگر خبرگزاری مهر پیگیر موضوع تخریب روستای ابوالفضل باشد، دستور احضار مدیرعامل خبرگزاری داده خواهد شد: «خبرنگار مهر با قید کفالت آزاد شد. شنیدم یکی از مقامات هم تهدید کرده است که اگر مهر پیگیری را ادامه دهد، دستور احضار مدیرعامل خبرگزاری را خواهند داد. با درک ابعاد چندگانه ماجرا، اولویت مهر پیگیری درد مردم خوزستان از جمله #روستای_ابوالفضل است که می‌گویند حتی در تقسیمات کشوری نیست!»

اما در اخبار خبرگزاری‌ها به زمان بازداشت کوثر کریمی، خبرنگار ساکن اهواز و جزییات دیگری دراین‌باره اشاره نشده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.