حذف دختران از جلد کتاب ریاضی؛ وزیر آموزش و پرورش ایران: بی‌سلیقگی بود، عذرخواهی می‌کنم

یکشنبه, ۲۳ام شهریور, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

وزیر آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش ایران گفته است که “یک بی‌سلیقگی در حذف تصویر دختران از کتاب سوم ابتدایی انجام ‌شده” است

در حالیکه پس از انتقادات بی‌شمار نسبت به حذف دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وابسته به وزارت آموزش و پرورش ایران از عملکرد خود دفاع کرده بود و آن را “خلوت‌تر کردن” جلد خوانده بود، امروز وزیر آموزش و پرورش آن را “بی‌سلیقگی” خواند و عذرخواهی کرد.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش ایران قول اصلاح روی جلد کتابی که مشمول سانسور دختران شده بود را داده و گفته است: “بابت بی‌سلیقگی انجام‌ شده در کتاب ریاضی سوم دبستان عذرخواهی کرده و آن را اصلاح می‌کنیم.”

به گفته آقای حاجی میرزایی “یک بی‌سلیقگی در حذف تصویر دختران از کتاب سوم ابتدایی انجام ‌شده” است.

در روزهای گذشته کاربران شبکه‌های اجتماعی با مقایسه روی جلد کتاب ریاضی سال گذشته (۱۳۹۸) سوم دبستان و روی جلد کتاب ریاضی امسال، انتقادهای زیادی نسبت به حذف تصویر دختران مطرح کرده و بسیاری آن را نوعی جداسازی جنسیتی در روی جلد کتاب‌ درسی کودکان خوانده‌اند.

تفاوت در کتاب ریاضی سوم دبستان سال گذشته(تصویر سمت راست) و امسال(تصویر سمت چپ) که در آن دختران حذف شده‌اند
توضیح تصویر،

تفاوت در کتاب ریاضی سوم دبستان سال گذشته (تصویر سمت راست) و امسال (تصویر سمت چپ) که در آن دختران حذف شده‌اند

پس از آن سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بعنوان نهاد منتشر کننده کتب آموزش و پرورش در ایران، در دفاع از عملکرد خود در اطلاعیه‌ای گفت: “در ارتباط با تصویر روی جلد کتاب ریاضی سال سوم ابتدایی و ویرایشی که در این تصویر انجام شده است، تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده درآن تصویر بسیار زیاد بود”.

به نوشته این نهاد تغییر جلد کتاب ریاضی سوم دبستان “پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیبا شناسی و روانشناسی” کتاب را بررسی کرده‌اند، بوده و نظر آنان “بر این بوده است که تصویر خلوت تر گردد.”

نسیم بهاری، طراح روی جلد این کتاب نیز در حساب اینستاگرام خود نوشت، اتود اولیه کتاب هم ممیزی‌های زیادی داشته و یکی از آنها این بوده که “اجازه ندادن یکی از دخترها بالای درخت باشه” و یا اینکه “جایی گفتن انگار پسر میره سمت دختر که بغلش کنه”.

به نوشته خانم بهاری تغییر جدید در روی جلد کتاب بدون اجازه وی بوده و وی درجریان قرار نگرفته و “دست بردن در طرحی که تایید شده هیچ توجیهی ندارد”.

یکی از انتقاداتی که کاربران شبکه‌های اجتماعی به عملکرد وزارت آموزش و پرورش ایران در حذف تصویر دختران وارد کرده‌اند این است که بزرگترین ریاضی‌دان معاصر ایران، مریم میرزاخانی یک زن بوده ولیکن آموزش و پرورش ایران به جای پرداختن به وی به عنوان الگو، اقدام به حذف تصاویر دختران کرده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید