کارگران معترض: دستمزد و حق بیمه های ما را پرداخت کنید

دوشنبه, ۲۴ام شهریور, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان وایر– معوقات مزدی، حق بیمه پرداخت نشده و عدم افزایش حقوق از جمله مطالبات کارگران در چهار تجمع برگزار شده، اول هفته جاری است. این اعتراضات در حالی برای حقوق معوقه برگزار می شود که روز گذشته قیمت دلار به مرز ۲۷ هزار تومان رسید.

خرید نیازهای ضروری روزانه، اقلام غذایی و … برای کارگرانی که ماه‌هاست حقوق خود را دریافت نکرده اند، نگرانی های جدی تولید کرده است. کارگران اتوبوسرانی یاسوج، شهرداری شهرستان های خوی و دشت آزادگان و کارگران داربست بند شرکت گاما جدا از ادامه اعتراضات در هفت تپه، معترضان دو روز گذشته بوده اند.

معوقات مزدی هفت ماهه کارگران اتوبوسرانی یاسوج

پرسنل اتوبوسرانی یاسوج هفت ماه دستمزد پرداخت نشده دارند.آنها می‌گویند: «از زمان آغاز بحران کرونا، دستمزد ما پرداخت نشده است. در این ماه‌های بحرانی که هزینه‌های زندگی خانوارها به شدت افزایش یافته، ما هیچ منبع درآمدی نداشته‌ایم.»

این کارگران که هفت ماه را بدون دستمزد مشغول به کار بوده اند؛ خواستار آن شدند تا مسئولان هرچه زودتر نسبت به پرداخت معوقات مزدی آنها اقدام کنند.

کارگران اتوبوسرانی یاسوج که نگران عدم پرداخت حق بیمه‌های خود نیز هستند، می‌گویند: «اگر حق بیمه‌های ما واریز نشود، در تمدید دفترچه‌های درمانی و برخورداری از خدمات درمانی به مشکل برمی‌خوریم.»

در همین رابطه رئیس «سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یاسوج» با تایید معوقات هفت ماهه کارگران اتوبوسرانی این شهر گفته است: «بیش از ۶۰ درصد فعالیت اتوبوسرانی یاسوج طی ایام کرونا و بازگشایی مدارس نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت.» به گفته او وضعیت درآمد حمل و نقل شهر یاسوج مطلوب نیست و کارکنان این حوزه با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجهند که باید فکری به حال این قشر شود.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خوی

جمعی از کارگران شهرداری شهرستان خوی در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد معوقه خود مقابل ساختمان خدمات شهری شهرداری این شهرستان تجمع کردند. کارگران مجموعه شهرداری بناب واقع در استان آذربایجان غربی می گویند: «دست‌کم سه ماه دستمزد و بیمه آنها پرداخت نشده است.»

این کارگران با ابراز نگرانی از افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده به ایلنا گفته اند: «مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات، مشکلات بسیاری برای خانواده‌های آنها به وجود آورده است.

به گفته آنها، علی رغم اینکه مسئولان شهری از وضعیت مطالبات آنها باخبرند اما تا این لحظه در خصوص پرداخت مطالبات مزدی کارگران مجموعه شهرداری بناب اقدامی صورت نگرفته است.

اعتصاب کارگران داربست بند شرکت گاما

کارگران داربست بند شرکت گاما در ادامه اعتراض سراسری کارگران صنایع نفت، پتروشیمی و نیروگاه‌های برق، دست از کار کشیده و شرکت را ترک کردند.

کارگران داربست ‌بند شرکت گاما ، به علت عدم افزایش حقوق و پرداخت آن بر اساس حقوق مشخص شده در کمپین پنجم اعتراض سراسری کارگران پروژه‌ای و پایپینگ، از روز شنبه ۲۲ شهریور ماه جاری دست از کار کشیده و پس از تسویه قراردادهای‌شان راهی خانه‌هایشان شدند.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران با اعلام اینکه اکنون کارگران با توجه به آگاهی از قدرت خود، در اتحاد با همدیگر و با برخورداری از پشتیبانی اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری، می‌توانند از حق و حقوق خود دفاع کنند، می نویسد: «کارگران داربست ‌بند شرکت گاما، پس از این که متوجه شدند حقوق‌شان افزایش نیافته و میزان پرداختی حقوق بر مبنای حقوق مشخص شده در کمپین پنجم نیست، همگی دست از کار کشیده و پس از تسویه قراردادهایشان شرکت را ترک کرده و به خانه‌هایشان رفتند.»

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران در ادامه گزارش خود خطاب به کارگران می نویسد:«…کارفرماها نمی‌توانند به جای ما کار کنند و داربست بسته، فیتر کنند، جوش بدهند، عایق‌کاری و برق‌کاری انجام بدهند. چرا که اگر می‌توانستند تاکنون کرده بودند.»

به گفته این سندیکا کارفرمایان و پیمانکاران به کارگران برای پیشبرد کار در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و نیروگاه‌های برق احتیاج دارند و باید خواسته‌های کارگران و حق و حقوق آنها را به رسمیت بشناسند.

۷ ماه حقوق و مزایای معوقه کارگران شهرداری دشت آزادگان

روز ۲۳ شهریورماه نیز جمعی از کارکنان و کارگران شهرداری دشت آزادگان در اعتراض به ۷ ماه حقوق و مزایای معوقه خود، دست به تجمع زدند. آنها برای دومین روز متوالی با تجمع در مقابل فرمانداری دشت آزادگان، خواستار دریافت حقوق معوقه خود شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.